TELEVİZYON, TİYATRO SANATINA GÖLGE DÜŞÜRDÜ

TELEVİZYON, TİYATRO SANATINA GÖLGE DÜŞÜRDÜ

Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi'nde Sarıyerlilerle buluşan ‘İstanbul’un Gözleri Mahmur’ adlı tiyatro oyununda konuşan sanatçı Atila Pekdemir, Türkiye’de televizyon izleme oranının giderek arttığını, bu durumun tiyatro sanatına gölge düşürdüğünü söyledi.

İstanbul’un dününü ve bugününü konu alan ‘İstanbul’un Gözleri Mahmur’ adlı müzikli oyun Sarıyer'in yeni cazibe merkezi Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi'nde izleyicisiyle buluştu. Melisa Gürpınar'ın yazdığı ve Hakan Altuner'in yönettiği oyun ‘Dilek Türker Tiyatro Ayna’ tarafından sahnelendi. 1900’lü yıllardan başlayarak, Cumhuriyet sonrası dönemi ve günümüz İstanbul'u dramatik ve mizahi örgü ile anlatan oyun Sarıyerli izleyicisinden tam not aldı.

 

KEŞKE BÜTÜN BELEDİYELER BÖYLE BİR HİZMET VEREBİLSE

 

Tiyatronun hayatın aynası olduğunu belirten sanatçı Atila Pekdemir, Türkiye’de televizyon izleme oranının giderek arttığını, bu durumun tiyatro sanatına gölge düşürdüğünü söyledi. Tiyatroyu halkın ayağına götürdüklerini anlatan Pekdemir, "Pijama giyinerek televizyon karşısına geçmek insanlara daha cazip geliyor. Böylelikle tiyatroya ilgi her geçen gün daha da azalıyor. Bu durum tiyatro oyuncularını üzmekte… Eskiden yarım saatte bütün biletler tükenirdi. Şimdi ise o seyirciyi bulmak çok zorlaştı. Keşke haftanın 7 günü oyun olsa" dedi. Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nin açılmasını sanata katılan büyük bir değer olduğunu dile getiren Pekdemir, emeği geçenlere teşekkür ederek, "Keşke bütün belediyeler böyle bir hizmeti halka verebilse" dedi.

 

TİYATRO SEVGİYİ VE HOŞGÖRÜYÜ AŞILAR

 

Konuşmasına Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç'e teşekkür ederek başlayan oyuncu Özgür Efe Özyeşilpınar ise "Günümüz şartları koşullarıyla bu kadar profesyonel bir merkez oluşturmak fevkalade bir durum yaratıyor. Dolu salonlara oynuyor olmak gurur verici. Keşke seyircimiz oyunlarla, oyuncularla buluşmaktan kaçmasa... Buluşmalarına da engel olunmasa... Bir gerçek var tiyatro iyileştirir, doğruyu gösterir. Tiyatro sevgiyi ve hoşgörüyü aşılar" dedi.

 

TİYATRO KRALDAN DA KORKMAZ, KRAL ÇIPLAKTAN DA

 

Tiyatroda 50. yılını dolduran usta sanatçı Dilek Türker de, tiyatronun dünyayı sahneden sunan bir sanat olduğunu söyledi. Türk tiyatro tarihinde kendi adına oyun yazılan tek sanatçı olmanın gurunu yaşayan Türker, "Kaygı duyduğumuz sorunlar ancak Türk yazarlarının yazdığı örnek eserlerle barış ve sevgi içinde çözülebilir" dedi. Dinçer, "Tiyatro yalan söylemez. Tiyatro şenliğinin ana temasını ifade eden bu cümle beni mutlu etti. İnsanlar hadi oynama, tiyatro yapma der. Sanki tiyatro sanatını bir aşağılayarak, yanlışlıkla örtüşen bir kavranmış gibi söylenir. Tiyatro kraldan da korkmaz, kral çıplaktan da" şeklinde konuştu.


Kaynak: Sarıyer Belediyesi
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.