TOPOĞRAFYA’DAN TUTUNAMAYANLAR'A… OĞUZ ATAY’IN İMZALI, İLK BASKI ESERLERİ İMZALI KİTAPLAR MÜZESİ'NDE SERGİLENİYOR

TOPOĞRAFYA’DAN TUTUNAMAYANLAR'A… OĞUZ ATAY’IN İMZALI, İLK BASKI ESERLERİ İMZALI KİTAPLAR MÜZESİ'NDE SERGİLENİYOR

13 Ekim 2022

Küçükçekmece Belediyesi, Türk edebiyatının usta kalemi Oğuz Atay’ın doğumunun 88. yıl dönümü anısına imzalı, ilk baskı dört önemli eserini ‘İmzalı ve Birinci Baskı Kitaplar Müzesi’nde kitapseverlerle buluşturdu.

Oğuz Atay'ın İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi'nde Doçent Öğretim Üyesi olduğu zamanda kaleme aldığı, mesleki bir tez olma özelliğine sahip,  pek bilinmeyen ilk eseri Topoğrafya Alper Çeker arşivinden kitapseverlere sunuldu.  Müzede; usta yazarın Tutunamayanlar, Tehlikeli Oyunlar ve Bir Bilim Adamının Romanı kitaplarının ilk baskıları da, Atay’ın doğum günü olan 12 Ekim’den itibaren ziyarete açıldı.  

Güney Özkılınç’tan edebiyatseverlere davet

Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, tüm edebiyatseverleri İmzalı Kitaplar Müzesi’ne davet ederek,  “Edebiyatımızın önde gelen isimlerinden olan Oğuz Atay’ı doğum gününde saygıyla anarken,  Türk edebiyatına damga vuran, başyapıt diyebileceğimiz eserlerine ev sahipliği yapmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu kıymetli sergi, değerli Araştırmacı ve Koleksiyoner Alper Çeker’in arşivinden alınarak oluşturuldu. Kendisine şahsım ve Belediye Başkanımız Kemal Çebi adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kitapseverler, 3 ay boyunca ziyaret edebilir

Daha önce geçici sergileme alanında Sabahattin Ali, Necip Fazıl Kısakürek ve Ahmet Hamdi Tanpınar’ın imzalı ilk baskı kitaplarına ev sahipliği yapan Türkiye’nin ilk ‘İmzalı ve Birinci Baskı Kitaplar Müzesi’nin bu ayki konuğu Türk edebiyatının sevilen ismi Oğuz Atay oldu. 43 yıllık yaşamında Türk edebiyatına damga vuran çok sayıda eser  bırakan usta ismin doğum yıl dönümü anısına sergilenen 4 eseri, 3 ay boyunca ziyarete açık kalacak.

Türkiye’nin görsel sanat tarihinin temel kaynaklarının birinci elden oluşturulması hedeflenen müzenin kalıcı sergileme alanında, yazarı tarafından imzalı ve ilk basım 386 adet kitap yer alıyor. Küçükçekmece Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen İmzalı Müze,  Pazartesi günleri hariç saat 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor.

x2bqnzk4xajcle5hsp7yrfcf.jpg

nzocerhh21qojit7ubfmygas.jpg

6idldgjfvw1n2w4puoxqrhyI.jpg

zxlamx65rfjbuausieprj8nt.jpg

jkrzuguafd52t0bsyrwxces6.jpg

Iqkzv6rojff0wgseldye78mn.jpg

blc7ajowzdentp3o2sngturs.jpg

zpfc83dhtayslmsrhdxng1e6.jpg

6qecxIgdgafumljkrvnr2hm9.jpg

i7wpubnzjs4n3pslcfezdv9y.jpg

fdnIoxgz04sqfwtlok7ur8jz.jpg

3tqhysdpjnhks5lg7x496f0y.jpg

5abpcftg2mrwn7ojg0xeo1fq.jpg

r0z1gve4lxbmcok6uawwjcdy.jpg

eqmphv34cwyt0lgsxtIdzuli.jpg

dlm8uvojg4ke9fvfqigxqwb3.jpg

2p3t0ebjy46jfrgnwkszptn9.jpg

hbhIgbftmkknjzacrtx9qdg8.jpg

xho9wqzlk5risbs4jzrade7g.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.