Tünkut Aksungur Koşusu'nu Azmantor kazandı

Tünkut Aksungur Koşusu'nu Azmantor kazandı

3+ yaşlı İngiliz atlarına mahsus olarak düzenlenen yarış, 1600 metre mesafe çim pistte koşuldu.

6 safkanın birincilik mücadelesi verdiği 2022 yılı Tünkut Aksungur Koşusu'nu, keyifli bir mücadele neticesinde, Cem Özbelge'nin sahibi, Gür Özbelge'nin yetiştiricisi olduğu, Hasan Boyraz tarafından antrene edilen 6 yaşındaki doru erkek safkan Azmantor (Kaneko - Loved By All / Elusive City) jokeyi Vedat Abiş ile kazandı.Koşuda ikinciliği, dış kulvardan etkili ataklar sergileyen Sun Time (Luxor - Gkowing Sun) elde ederken, Eliminatör (Luxor - Pan Ikona / Bosporus) üçüncü, King Fury (Win River Win - Eight Belles / Mountain Cat) dördüncü ve Heva (Hakeem - Rokoko / Distant Relative) isimli safkan da Tünkut Aksungur Koşusu'nu beşinci olarak tamamladı.

Koşunun galibi Azmantor için bitiriş derecesi  1.36.17 olurken, farklar Baş - 6,5 Boy - 1/2 Boy - 4 Boy şeklinde sonuçlandı.

Koşu sonrası düzenlenen törende, koşuyu kazanan atın sahibi adına, İstanbul Hipodrom Müdürü Volkan Yıldız'a kupasını, Yönetim Kurulu Üyemiz Gülnur Gülerce verdi.

Tünkut Aksungur

1936 yılında İstanbul'da doğan Tünkut Aksungur, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde eğitimini tamamladı. Ağabeyi Ruhi Aksungur'un yarış atlarıyla ilgilenmeye başlayan Tünkut Aksungur, amatör olarak başladığı atçılığa, antrenör, at sahibi ve yetiştirici olarak devam etti. 1990 yılında Türkiye Jokey Kulübü Asli Üyesi seçildi. Sahibi olduğu "Tünkut" isimli safkanı ile 1977-1979 yıllarında Cumhurbaşkanlığı, 1974-1977-1978 yıllarında Türkiye Jokey Kulübü, 1977-1978 yıllarında Başbakanlık Koşularını kazanan Aksungur, 1993 yılında ise "Sahip" isimli safkanı ile Tarım ve Köyişleri Koşusu'nu ve Malazgirt Koşusu'nu kazandı. Aynı zamanda Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği'nde de çeşitli dönemlerde görev aldı. 2000 yılında aramızdan ayrılan Tünkut Aksungur'u anısına düzenlenen bu koşu vesilesiyle saygı ve rahmetle anıyoruz.

 

7uozpb8qvne0z2cpbkxc4mmg.jpg

5zc3dail4pd71kypymo28bqu.jpg

wzlq3brccepkwiynloeh9jmp.jpg

h5bklw9gxsrhvyzgneumrdat.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.