Türkiye’nin ilk Kutup Bilim Evi depremzede öğrencileri ağırladı

Türkiye’nin ilk Kutup Bilim Evi depremzede öğrencileri ağırladı

Türkiye’nin ilk Kutup Bilim Evi depremzede öğrencileri ağırladı. Tuzla Belediye’sinin ev sahipliğindeki buluşmada gündem buzullar, deniz seviyesi yükselmesinin ve iklim değişikliği oldu. “Nehrin Çocukları Risklere Karşı‘’ isimli projede Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adana illerinden gelen 13’ü misafir öğrenci ve öğretmen olmak üzere toplamda 60 kişilik bir katılımcı yer aldı. Öğrenciler Tuzla Kutup Bilim Evi’nde, buzullar hakkında bilgi edinmenin yanı sıra -17 derece sıcaklıkta tasarlanan deney odasını ziyaret etme imkânı da buldu.

Tuzla Kutup Bilim Evi’nde buzullar hakkındaki müze gezisine ilişkin bilgi veren Türkiye Antartika Elçisi Sinan Yirmibeşoğlu, Türkiye’den Antartika ’ya giden ilk kadın bilim insanı Prof. Dr. Burcu Özsoy proje de eğitmen olarak yer aldığını ifade etti.

“ÖZELLİKLE DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERİN PROJEDE YER ALMASINI İSTEDİK”

TÜBİTAK MARMARA Araştırma Merkezi Kutup Araştırma Enstitüsü ARGE Personeli ve Türkiye Antartika Elçisi Sinan Yirmibeşoğlu proje hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Projemiz Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından TÜBİTAK 4004 Doğa Okullarını destekleme projesi kapsamında içerisinde ilkokul öğrencilerini barındırdığı 125 projeden geçen tek proje olma özelliğine sahip. Bu projeye, benim gibi TÜBİTAK’tan Prof. Dr. Burcu Özsoy gibi hocalarımızla eğitmenlik sağlıyoruz. Proje kapsamında 6 gün boyunca gerçekleştireceğimiz 22 farklı etkinlik ile hem çocuklarımızı deprem, afet, sel bilincine eriştiriyor hem de kutup bölgelerine kadar bizi hangi felaketlerin beklediğini, iklim değişikliği karşısında dünyada neler olabileceği hakkında çocuklarımıza farkındalık kazandırmayı amaçlıyoruz. 6 Şubat deprem depreminden etkilenen illerimizdeki öğrenciler ve ailelerinin de özellikle bu projede yer almasını istedik. Oradan gelen öğrencilerimizin, yaşadığı acıları bir nebze olsun azaltabilmek ve gelecekte AFAD gibi farklı kurumlarımızdan da destek alarak afetlere daha iyi nasıl hazırlanılacağını öğretmek hedefimizdir.”

4’ÜNCÜ ULUSAL KUZEY KUTUP SEFERİMİZİN İLK EKİBİ YOLA ÇIKTI

Yirmibeşoğlu, “Bugün Tuzla Belediyesi Bilim Merkezi’nin içerisinde geçtiğimiz yıllarda kurduğumuz Türkiye’nin ilk Kutup Bilim Evi’ndeyiz. Dünyada Antarktika’ya çok önemli seferleri gerçekleştiren ülkeler bulunuyor. Bu ülkeler arasında Türkiye’de bulunuyor. Şu an 30’a yakın ülkenin Antarktika’da bilim üssü bulunuyor ve bizim de Antarktika’da bir yapımız var. Kutup Bilim Evi’nde ise öğrenciler kapıdan içeri girdiği andan itibaren Türkler Antarktika’da ve Kuzey Kutbu’nda neler yapıyor onu öğreniyorlar. Hatta bugün 4. Ulusal Kuzey Kutup seferimizin ilk ekibini de yolcu etmiş olduk. Aynı gün çocuklarımızı Kutup Bilim Evi’ne getirerek gelecekte onların da bu seferlerde yer alacak araştırmacılar olmalarını aşılamaya çalışıyoruz” şeklinde sözlerine son verdi.

“YAŞADIKLARIMIZI TETİKLERMİ DİYE KAYDI DUYARKEN TAM TERSİ OLDU”

Çocuğu ile gelen Kahramanmaraş’tan projeye katılan Emel Örnektopcu, “6 Şubat felaketlerinin yaşandığı bir şehirden geliyoruz. Acaba bu çalışma, yaşadıklarımızı tetikler mi diye kaygı ederken, tam tersi çocuklarımıza iyi geldiğini gördük. Oldukça eğlendiler, süreci birlikte aştığımızı düşünüyoruz” dedi.

“DAHA ÖNCE HEP SANAL ÇALIŞMLAR İZLİYORDUK, BUGÜN BİREBİR GÖRDÜK”

Gaziantep’ten katılım sağlayan Elif Başakdolu ise “Hepimiz 6 Şubat depremini yaşadık. Onunla ilgili tekrar bir farkındalık oluşsun diye geldik buraya. Afet eğitimi ile ilgili etkinlikler çocukların da bizim de hoşumuz a gitti. Tekrar bir farkındalık yaşandı. Kutup evi ile ilgili daha önce hep sanal çalışmalar izliyorduk ama bugün birebir gördük. Bizde tekrar gelmek istiyoruz öğrencilerimizle birlikte” diye konuştu.

“DEPREM, NE ZAMAN GELECEĞİ BELLİ OLMAYAN BİR ŞEY VE HAZIRLIKLI OLMALIYIZ”

Adana’dan gelen depremzede Asya Kayacan, “AFAD’ı gezdik deprem risklerine karşı ne yapabileceğimizi öğrendik. Burada kutupların erimesi ile ilgili bilgiler aldık. Deprem, ne zaman geleceği belli olmayan bir şey ve ona hazırlıklı olmalıyız” dedi.eibukr5rylluwnk3xqvow2ca.jpg

r4btmwgqgkfsazvivdhjw0nn.jpg

4vlpg2eylrhIcnutna0fjumt.jpg

gm9y1q0hpu76xdnvkugm2ehe.jpg

km1x8vIze2wykhbs53ych9pz.jpg

1wmbwhjahk9scj8udnplacsg.jpg

yi6nuw7hvlpecawel0yjmsI4.jpg

r2dqbcj6zdraslsfzxhtvnba.jpg

kb1ypqI7crfduumartal0fxv.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.