TÜRSAB İLE 10 MİLYON TURİST

TÜRSAB İLE 10 MİLYON TURİST

TÜRSAB İLE 10 MİLYON TURİST

Edirne Belediyesi, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ile 90 acente temsilcisini Edirne’yi Keşfet Programı kapsamında 3 gün boyunca Serhat Şehri Edirne’de ağırladı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın TÜRSAB heyetini karşılamasıyla başlayan Edirne’yi Keşfet programının ilk gününde Edirne Belediyesi Meclis Binası, Atatürk Odası, Selimiye Kent Meydanı ve Edirne Kent Müzesi’nin tanıtımı gerçekleştirildi.

Geziye, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bilir, Yönetim Kurulu Üyeleri Nalan Yeşilyurt, Tolga Gencer, Hamit Kuk, Serhat Tosun, Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu Başkanı Murat Saraçoğlu, Hatay Bölge Temsil Kurulu Başkanı Mehmet Ali Aycıl, İstanbul Boğaziçi Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Türemez, İstanbul Fatih Bölge Temsil Kurulu Başkanı Gürkan Özcan, İstanbul Avrupa Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yıldırım Taş, İstanbul Asya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Sedad Başalan, Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanı Ömer Kartın, Incoming Turizmi İhtisas Başkanı Aylin Özsavaş ve Kültür Turizmi İhtisas Başkanı Özdemir Sözmen, seyahat acenteleri ve basın mensupları katılım sağladı.

TÜRSAB Yönetimi ve turizm acenteleri ayrıca Edirne’de ilk kez düzenlenen Edirne 9/8 Festivali’nde de yer alarak, Edirne’nin ritmi olan 9/8 müzikleri eşliğinde eğlenceli dakikalar yaşadı.

Edirne’yi Keşfet Programı’nın ikinci günü ise Sarayiçi Er Meydanı’nda gerçekleştirilen Kırkpınar Yağlı Güreşleri Gösterisi ve Sarayiçi gezisinden sonra, Yeni Saray Ören Yeri, Sultan 2. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi gezileri yapıldı. 9/8'lik Festivali katılımı ve darbuka yarışmasının ardından konuklar Karaağaç ve Karaağaç Tarihi Tren Garı’nı gezdi.

Programın üçüncü gününde ise konuklar 3 semavi dinin bulunduğu mabetleri gezdi. Sveti Konstantin- Elena Bulgar Kilisesi ile başlayan gezi, Selimiye Cami, Kaleiçi ve Büyük Sinagog ile devam etti.

Edirne Belediyesi Türk Kültürü El Sanatları Üretim ve Geliştirme Merkezi’nde yenen öğle yemeğinin ardından B2B görüşmeleri yapıldı. Bu kapsamda TÜRSAB ve Edirne Turizm İşletmeleri "Edirne’yi Keşfet" buluşması gerçekleşerek, yeni rotalar yeni turlar belirledi.

3 gün boyunca TÜRSAB yetkililerini ve turizm acentelerini yalnız bırakmayan ve kentin tarihini, kültürünü, değerlerini anlatan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, B2B Toplantısı sırasında yaptığı konuşmada TÜRSAB’ın Edirne için önemine değindi.

Gürkan, “3 gündür TÜRSAB ile Edirne’yi keşfet yapıyoruz. İyi ki geldiniz, iyi ki TÜRSAB var. TÜRSAB’ın bu yıl 50. yılı nice 50 yıllara diliyoruz. Çünkü tüm dünyada olduğu gibi şehrimizde de TÜRSAB gibi profesyonellere çok ihtiyaç var. Hepimiz iyi niyetle, gönlümüzden geldiği şekilde kentlerimiz için şehirlerimiz için işletmelerimiz için bir şeyler yapmak istiyoruz. Ama bunu çoğu kez bilimsel temellere dayanmadan, bir uzmanlığa dayanmadan biraz rasgele yapıyoruz. Profesyoneller burada devreye giriyor. TÜRSAB gibi acenteler gibi profesyoneller, bizim yürüyüşümüzü kolaylaştırıyor. Adeta kolumuz, kanadımız, ayağımız oluyorlar. Bu anlamda TÜRSAB ve turizm acenteleri ile yakaladığımız bu olumlu iletişimi, ikili ilişkileri kesinlikle ve kesinlikle sürdürme kararlılığındayız. Bunu çok iyi biliyoruz. Edirne’ye bugün bu kadar yerli ve yabancı turist geliyorsa bunların birçoğu acenteler sayesinde geliyor. Hiçbir şey tesadüfe bağlı değil” ifade etti.

“SİZLERİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Gürkan, “Bu 3 günde, Edirne’de bilinenlerin dışında farklı özelliklerin, farklı kıymetlerin olduğunu da gördük Edirne’de. Biz sizi bırakmayacağız. Biz Edirneliler, neyin para edeceğini, neyin iş yapacağını, kimin iş yapacağını biliriz. Biz sizi bırakmayacağız. Siz bazen bizden bıkacak, yorulacaksınız. Ama hep sizinle yakın ilişki içinde olmaya birlikte iş yapmaya devam edeceğiz. Bizim için çok kıymetli, çok önemli ve vazgeçilmez bir deneyim oldu bu. 2017 yılında Hürriyet ve TÜRSAB ile yaptığımız Keşfet Edirne’den sonra,- ki o bizim kırılma noktamızdır-, ondan sonra birden basamakları hızlı hızlı çıkmaya başladık. 2 milyon turist sayısından 6 milyona dayandık. Bu keşfette de hedefimiz olan 10 milyonu yakalayacağız. 2014 yılında ben bu hedefi koyduğumda bana kimse inanmamıştı. Ama 2019 sonunda ‘Başkanım 10 milyon ne zaman olacak’ dedi insanlar. Bu da olacak. Hedefi olmayan gemiye hiç bir rüzgar yardım edemez. Bizim hedefimiz var, rüzgarımız da siz olacaksınız. Yeni konseptler, yeni turlar, yeni programlar konuştuk. Bunların hepsini yaşama geçireceğiz” dedi.

Trakya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Orhan Çebi’de konuşmasında, “Başkanımız her zaman bizim yanımızda. Bizleri çok güzel ağırladı. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Onun hızına yetişmek inanın bizim için çok zor oluyor. Organizasyon anlamında bence Türkiye’nin en başarılı başkanısınız. Sizlere bir kez daha teşekkür ediyor ve sizleri alkışlıyorum. İnşallah bundan sonra Edirne’ye ilgi daha da artacaktır” ifadelerine yer verdi.

TÜRSAB Yönetim Kurul Başkan Yardımcısı Ali Bilir ise yaptığı konuşmada, “Edirne’yi Keşfet programına katılan meslektaşlarımıza, acentelerimize teşekkür ediyorum. Tabi ki Edirne Belediye Başkanımıza da. Aslında bu bir teşekkür değil çünkü Edirne Belediye Başkanımız yapılması gerekeni yapmış. İnşallah ülkemizdeki diğer belediye başkanları da yapılması gerekenleri yetkililer yaparlar. Başkanımız 3 gün boyunca her gün bize iz bıraktı. Yüzlerce başkanla bir araya geldik. Bir şehrine bu kadar hakim, şehirdeki hikayelere bu kadar hakim bir başkan ile ilk defa tanıştım” dedi.

“EDİRNE KEŞFEDİLME KONUSUNDA ÇOK GEÇ KALMIŞ”

Gittikleri şehirlerde başka başkanların yanında sıkıldıklarını, kasıldıklarını anlatan Ali Bilir, “Buraya gelmeden önce arkadaşlarımıza biz araba ile gidelim, biz orada sıkılırız, istediğimiz zaman kaçar döneriz, dedim. Ve niyetimiz Cumartesi günü dönmekti. Ama Başkan bize öyle bir ev sahipliği yapıyor ki kaçma şansımız yok. Böyle tatlı, böyle keyifli bir program olur mu. Edirne keşfedilme konusunda çok gecikmiş. İnşallah bundan sonra İstanbul’a çok yakın bir bölge olarak, eğlenceli cümbüşlü bir turizm merkezi olarak, önümüzde duran bir ürün Edirne. Edirneliler bence başkanının kıymetini bilmeli” şeklinde konuştu.Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.