Uluç Bayraktar’dan sıra dışı bir film

Uluç Bayraktar’dan sıra dışı bir film

2. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nin ikinci günü Ulusal Yarışma , özel seçki film gösterimleri, söyleşiler ve Müzik Konulu Kısa Film Atölyesi ile devam etti.

Uluç Bayraktar’ın yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği, senaryosunu Damla Serim ile yazdığı sıra dışı bir film 9,75 sinemaseverlerin beğenisine sunuldu. Festivalin Ulusal Yarışma başlığı altında gösterilen film, Mehmet Eroğlu’nun beyazperdeye uyarlanan 9,75 Santimetrekare kitabının derinliklerini en ince ayrıntısına kadar işliyor. Film, Güneydoğuda yaşayan Zinar ve ailesi ile batıda yaşayan ve yakın zamanda öleceğini bilen, kendiyle savaş halindeki travmaları olan yazar Ahmet (Nejat İşler)’in hikâyesini anlatıyor.
Film gösteriminin ardından film eleştirmeni ve yazar Burak Göral’ın moderatörlüğünü yaptığı söyleşiye, filmin oyuncularından Şükran Aktı ve film müziğinin bestecisi Avi Medina katıldı.
Şükran Aktı söyleşide; “Filmin kısa ama çok etkili sahnelerine sahibim. Çok sevdiğim severek çalıştığım bir rol ve film oldu” dedi. Avi Medina ise konuşmasında; “Filmi çok cesur buldum. Filmin Türkiye’de kolay kolay anlatılamayacak bir hikaye anlattığını düşünüyorum. Filmde bence en önemli şey anlattığı hikayenin cesurluğu” diye konuştu.
 
Müzik Temalı Kısa Film Geliştirme Atölyesi Başladı
Proje sahipleri Festival kapsamında İzmir Sanatta beş gün boyunca Kısa Film Proje Yarışması’nın seçici kurul üyeleri; Işıl Özgentürk, Tahsin İşbilen, Cumhur Bakışkan, Nihat Durak, Hilmi Etikan, Vecdi Sayar ve Prof. Lale Kabadayı’nın danışmanlığında gerçekleşecek atölyenin ardından filmlerini çekecekler.

Müzik Temalı Kısa Film Geliştirme Atölyesi’ne katılan 10 film projesinin sahipleri sahneye çıkıp kendilerini tanıttı, filmlerini anlattı. Sonrasında Kısa Film Proje Yarışması’nın seçici kurul üyeleri, proje sahiplerine 5 gün süresince neler yapacaklarına dair bilgiler verdi.
Jüri üyesi Işıl Özgentürk yarışma hakkında; “Atölye; kurmaca, belgesel ve animasyon olarak çeşitli bölümlere ayrıldı ve herkes senaryosuyla geldi. Senaryoları daha ileri bir düzeye altlatıyoruz. Son derece keyifli bir atölye” diye konuştu.
 
Proje yarışmasında seçilen projeler ve yönetmenleri şunlar:
 
- Sensiz Senler/ Nisa Nemutlubakış
- Radyodaki Şarkı/ Aslı Coşar
- Nokta/ Hakan Gül
- Mardin Diller ve Dinler Korosu/ Elif Yiğit Aygün
- Sevgili Marsias/ Simge Günsan
- Musiversalism/ Orçun Buldaç
- Notalar Susmaz/ E. Kemal Mert
- Playback/ Onur O. Akşit
- Bosna Gece ve Müzik/ Şenol Çöm
- Elbet Bir Gün/ Enes Yıldız.
 
Nino Rota üzerine söyleşi
İzmir Sanatta Federico Fellini’nin Otto e Mezzo filmi öncesinde, Vecdi Sayar moderatörlüğünde  Nino Rota söyleşisi yapıldı. Fetay Soykan söyleşi hakkında “Nino Rota’yı biz Fellini’nin ve diğer İtalyan Yönetmenlerin filmleriden biliyoruz. Nino Rota çok sağlam bir müzik eğitimi almış bir müzisyendir. 150 kadar yerli ve yabancı film müziği beslerinin yanı sıra ünlü film Baba’nın müziğini de bestelemiştir” dedi. Söyleşinin ardından Federico Fellini’nin Ottto e Mezzo filmi izlendi.

2. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

 

mfotgwdbz5jk4vx3h9zfnmI2.jpg

kjmxlbuhjykbg6mtpsqig27n.jpg

uhyqiw75bmac8ulk20ysqftv.jpg

lu06bksl2cr9jsqhgfwvd3iq.jpg

a02xjya13dvhkwornIs4txen.jpg

lwpgdvzhcqbqr7l8xys5zkca.jpg

pm1uxdvqvatcft7iy2g8szg3.jpg

1ek0ybkq38ig4osh5ur6c9dl.jpg

erzlb6wnnvlcxc38x4tyuqdd.jpg

mz0a2chisynIjfehzlq9g8k5.jpg

wsvgqf1lapramtdstruqycf0.jpg

ufbolxqzqkxIarsjm4yviovu.jpg

or0qs4fnbbcnrcehh5xgjymt.jpg

4x1veqfiunl29j3j8pmgayzn.jpg

qsnc5mimf2plhnzkjw0ewgeo.jpg

xte3dghogykyvmurlsb8wl5p.jpg

edqknhb7ipttkso3ra6xllu4.jpg

u4grcdg69xswnedualym5pjq.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.