Uluslararası Food Fest Antalya 800 Bine Yakın Ziyaretçinin Katılımıyla Sona Erdi

Uluslararası Food Fest Antalya 800 Bine Yakın Ziyaretçinin Katılımıyla Sona Erdi

Tarihi, eşsiz konumu, biyoçeşitliliği, benzersiz kıyıları, doğal güzellikleri ve yemek kültürü ile dünya turizminin göz bebeği Antalya, üç gün boyunca muhteşem bir gastronomi şölenine ev sahipliği yaptı. Yerel gıdaya ve sürdürülebilir tarıma sahip çıkmanın önemini vurgulamak amacıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından “Antalya’dan Dünyaya” mottosuyla düzenlenen I. Uluslararası Food Fest Antalya’nın kapanışı da coşkulu oldu. Yerli ve yabancı dünyaca ünlü konuklara ve birbirinden renkli etkinliğe ev sahipliği yapan festivali yurt içi ve yurt dışından 800 bine yakın kişi ziyaret etti.

 

Turizmin kalesi Antalya, dünyanın en önemli gastronomi destinasyonlarından biri olduğunu da kanıtladı. Akdeniz lezzetlerini, Anadolu mutfağı ile harmanlayarak mutfak kültürünü dünya arenasında hak ettiği noktaya getirmeyi amaçlayan uluslararası gastronomi festivalinde; dünyadan ve Türkiye’den ünlü Michelin yıldızlı şefler, gurmeler, gastronomi ve turizm yazarları, sektörün farklı alanlarındaki profesyonelleri, yeme içme sektöründeki işletmeciler bir araya geldi.

 

Turistlerden Yoğun İlgi

 I. Uluslararası Food Fest Antalya kapsamında Karaalioğlu Parkı içinde kurulan festival alanı Antalyalıların ve turistlerin akınına uğradı. Antalya’nın yerel tarım ürünleri ile lezzetlerinin yer aldığı stantlar yoğun ilgi gördü. Festivalin ziyaretçileri, Antalya’nın yerel mahsullerini tanırken zengin gastronomisinin tadına baktı, eşsiz lezzetlerini keşfetti.

 

23-25 Eylül tarihlerinde gerçekleşen festivalin resmi açılışı Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek tarafından yapıldı. İkinci güne Antalya Coğrafi İşaretli Tavşan Yüreği Zeytin Hasadı etkinliğiyle başlayan festival, üç gün boyunca onlarca panel, söyleşi, workshop ve konsere ev sahipliği yaptı.

 

Paneller Gastronomiye Işık Tuttu

 Alanında uzman isimlerin katıldığı panel ve söyleşilerin düzenlendiği festival, gastronomi, turizm ve ekonomi dünyasına ışık tuttu. Festivalin birinci gününde Ceyda Düvenci Sunumu ile Antalya Mutfağı, Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık’ın sunduğu Meslek Örgütlerinin Yerel Yemeklere ve Tarıma Bakış Açısı, Dilara Koçak’ın konuk olduğu Sürdürülebilir Yaşam için Sürdürülebilir Beslenme, ülkemizin önemli turizm temsilcilerinin katıldığı STK’ların Sürdürülebilir Turizm ve Gastronomi Politikaları, Sahrap Soysal’ın konuk olduğu Coğrafi İşaretli Tavşan Yüreği Zeytinli Tarifler ve gastronomi sektörünün önde gelen isimlerinin bir araya geldiği Şeflerin Yerel Mutfağın Tanıtımında Etkisi başlıklı panel ve söyleşiler ilgiyle takip edildi.

 

Antalya Lezeetleriyle Michelin Yıldızlı Şovlar

 Festival, panel ve söyleşilerin yanı sıra ünlü şeflerin yerel ürünlerle yaptıkları şovlara, keyifli konserlere de sahne oldu. Ünlü şeflerin şovları konuklar tarafından ilgiyle izlendi ve büyük beğeni topladı. Dünya çapında tanınan René Frank, Merlin Labron-Johnson gibi usta şeflerin yaptığı workshop’lar festivalin ilk gününe ayrı bir renk katarken, akşam saatlerinde ise ünlü şarkıcı Tuğba Yurt’un verdiği konserle gastronomi coşkusu tüm Antalya’yı sardı.

 

Konserler Antalya'yı Renklendirdi

 Festivalin ikinci gününde Luigi Taglienti Joann Artieda, Arda Türkmen, Jenő Rácz, Rui Silvestre, Şeyda Dikmen Öğdük, Mine Ataman, Murat Atay, Ömür Akkor, Nursel Ergin, Beyhan Kadayıfçı, Uğur Volkan Uysal gibi ünlü isimlerin katıldığı workshop ve söyleşilerin ardından akşam sanatçı Işın Karaca’nın konseriyle festival coşkusu doruğa ulaştı.

 

Ünlü Şeflerle Workshoplar

 Festivalin son günü ise İpek Kozasından Portakal Çiçeği Broşu Yapımı etkinliğinin yanı sıra gün boyunca dünyaca ünlü şefler Jaime David Rodriguez Camacho, Pere Planagumà Sala, Elif Korkmazel, Türev Uludağ ile workshop’lar, çok sayıda panel ve söyleşi düzenlendi.

 

Mastercheflere Sevgi Seli

 Festival kapsamında ünlü şefler Mehmet Yalçınkaya, Somer Sivrioğlu ve Danilo Zanna da Antalyalılarla buluştu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in de konuk olduğu Masterchef’in ünlü şeflerinin söyleşi ve workshoplarına Antalyalılar yoğun ilgi gösterdi. Festival etkinlik alanı vatandaşlarla doldu taştı.

 

I. Uluslararası Food Fest Antalya, akşam saatlerinde düzenlenen ve coşkulu bir katılımın olduğu Akustik Konser ile sona erdi.

 

Başkan Böcek Festivalimiz Devam Edecek

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de üç gün boyunca festival alanında festival katılımcıları ve vatandaşlarla buluştu. Bu yıl ilkini düzenledikleri festivalin yoğun ilgi gördüğünü ifade eden Başkan Böcek, “Üç gün boyunca kentimizde gastronomi şöleni yaşandı. Turizmin ve tarımın başkenti olan kentimize önemli bir festival kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Halkımızın ve sektörün ilgisi ne kadar doğru bir iş yaptığımız gösteriyor. Uluslararası Gastronomi Festivalimizde şehrimizin Akdeniz lezzetlerini ve ürünlerini, mutfak kültürümüzü dünya arenasında hak ettiği noktaya getirmek için önemli bir adım attık ve bunu gelecek yıllarda da devam ettireceğiz” dedi.

nroi4cI0ekvs7zgaoxuy6d3b.jpg

kram6crodhs90oqztivf5u2p.jpg

jbj2xtdwcwu8auihnlpxocgo.jpg

krpglwr7vvIcjasx1nfdy6fs.jpg

xuju4qo6lz1ecfpybzimlmgw.jpg

a6se4qnyuszlpkpywIfitvvn.jpg

lqiyxtezkppgyxjoh26laquw.jpg

fcnfobdqvwyjsan8ailerbrv.jpg

9fljcsquax8uwevvIl1gpoy3.jpg

yhfqles8xay3lmzu9doctmuh.jpg

ald2fig8rhwmo5zknvyhcloz.jpg

qvmkiwkssbn34pgl7nd02I1a.jpg

mdaru7cxeIbsaisfczgdwm4y.jpg

tpv6lfnht8ypbx91quwuknsh.jpg

fmd2ywrsz195xrfq0luvzocb.jpg

edvqwstlu4kb72uafpehl8sx.jpg

rfq4Id5syfichbuoked2zxlq.jpg

wuimfqu92pbkbeyxtryjrgm4.jpg

xwItmq8z5m4jaeg2pj71dc9q.jpg

ukmtfh38sxaetnqcrhzybjIi.jpg

ambvjsyxch9q1t7hakeyvexs.jpg

e3jm1zfaIlut7gh5i9k26yaj.jpg

tauz7pgo1Iiqkxemn6a8hrjp.jpg

vclhudyqr6astgIj2a9web3p.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.