Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması başladı

Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması başladı

58'i yerli ve 7'si yabancı olmak üzere toplamda 63 sanatçının yer aldığı 17. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması'nda tüm sanatçılar en seçkin eserlerini stantlarda sergilemeye başladı. Makedonya Kültür Bakanlığı Devlet Müsteşarı Behüciddin ŞEHABİ'nin de katıldığı açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Ahmet Cin "Çok degerli bir festivale ev sahipliği yapıyoruz. Geçen yıl ahşap olan temamız bu yıl cam olarak belirledik. Pendik, kültürel ve sanatsal faaliyetlere öncülük etmeye devam edecek." dedi. Ekinliğe katılan AK Parti Milletvekili Erol Kaya da geleneksel ile popüler sanatları kıyaslayarak " Popüler sanat bir buğday başağın tepesi, bu sanatlar ise köküdür. Bunlar olmadan onlar olmaz." diyerek festivalin hayırlara vesile olmasını diledi.

Sanatlarını tezgahlarda icra ediyorlar

Festival alanına gelen sanatseverler ahşap oyuncaktan bakır cezvelere, halı kilimden el işine onlarca farklı geleneksel sanat eserini yakında görme fırsatı buluyor. Bunun yanı sıra geleneksel sanat meraklıları halı kilim, bakır dövme, cam füzyon gibi tezgahlarda eserlerin nasıl üretildiğine pratik bilgi sahibi olabiliyor.

"Cam Vosvos" büyük ilgi gördü

17. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması’nda özel bir “Vosvos” yer alıyor. Hafize Uncuoğlu’na ait tamamen camla kaplanmış “Vosvos” sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sanatçı eseri için "Geri dönüşüm malzemelerini kullanarak ilk arabam olan Vosvos'umu kapladım. Farkındalık oluşturmak amacıyla yaptığım bu eseri 6 ayda tamamladım" dedi.

“Cam” bu yılın teması olarak belirlendi

Bu yılki organizasyonun teması cam olarak belirlendi. Bu kapsamda Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezinde 31 sanatçının katılımıyla “Kumdan Sanata Cam Sergisi” ve ardından panel düzenlenecek. Geleneksel Sanatçılar Buluşması ise 11 Eylül'de sona erecek

g7cw618bqk0blolyrumnkjtx.jpg

ux0gohcsslzbwtenu1yy24w8.jpg

macx83dfrjljtf56wIbmbago.jpg

ij8kIxeozppmv5fugag0zwtq.jpg

r7hszggjby5q0kmh21ldIpt4.jpg

mzx9gjqyv0p3u46skmfb5tqe.jpg

nhsxgcjIu5vdcpkbvm1wxgr9.jpg

psowlyekn2xb8iacumds03zr.jpg

ewjfr93euIfygqvzmnhwgklk.jpg

bugois6pqrwelmfhyqIzgcr7.jpg

9v75ltbjvcmmpew8x6q1gtke.jpg

7jeo4bjystwom2zhfxgbpf0l.jpg

wvzqyqjsfpchw13tIlo50zgt.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.