ÜSKÜDAR BELEDİYESİ PROTESTO EDİLDİ

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ PROTESTO EDİLDİ

CHP Üsküdar İlçe Başkanlığı, AKP’li Üsküdar Belediyesi’ne ait gayrimenkullerin satış, kiralama, tahsis ve trampa yetkisinin AKP ve MHP’lilerden oluşan belediye encümenine devredilmesini protesto etti.

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin, geçen 5 Ocak’taki oturumunda belediyeye ait gayrimenkullerin satış, kiralama, tahsis ve trampa yetkisi, belediye başkanı güdümündeki belediye encümenine devredildi. CHP Üsküdar İlçe Başkanlığı, bu kararla birlikte belediye meclisinin fiilen lağvedildiği gerekçesiyle bugün eylem yaptı. Belediyenin önünde yapılan protestoya CHP İstanbul milletvekilleri Mahmut Tanal ve Gökan Zeybek de katıldı.

Hazırlanan ortak açıklamayı okuyan CHP Üsküdar İlçe Başkanı Mert Bahçetepe, belediyenin kimi zaman imar talanına, kimi zaman da kamu kaynaklarının yandaşlara aktarılmasına ve peşkeş çekilmesine karşı siyasi ve hukuki mücadelelerini sürdürdüklerini belirtti. Bahçetepe, şöyle konuştu:

 Üsküdar Belediye Meclisi’nin ocak ayı toplantısında, tüm itirazlarımıza rağmen AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla alınan kararla belediye adına kayıtlı bütün gayrimenkullerin satışı ve kiralanması hususunda kanun gereği belediye meclisine ait olan yetkilerin tamamı AKP ve MHP’lilerden oluşan belediye encümenine devredilerek gasp edilmiştir. Bu karar, Üsküdar halkının iradesine karşı yapılmış bir darbedir. Belediye Meclisi fiilen lağvedilmiştir. Belediye encümenine satış konusunda yetki verilen bu gayrimenkuller, Üsküdar Belediye Başkanı’nın veya encümeninin şahsi malı değil, tüm Üsküdar halkının ortak malıdır. Üsküdar Belediyesi, bu gayrimenkullerin satışı ile aslında Üsküdar halkının geleceğini de satışa çıkarmaktadır. İstanbul’un 39 ilçe belediyesi arasında en büyük bütçeye sahip ikinci belediye konumunda bulunan Üsküdar Belediyesi, geçtiğimiz yıl 900 milyon ek borç alarak bütçe disiplini konusundaki olumsuz sicilini ortaya koymuştur. Belli ki, tek adam rejiminin ülkeyi sürüklediği ekonomik buhran, Üsküdar Belediyesi idaresinin de ekonomik zorluklar çekmesine sebep olmuştur. Nitekim, ekonomik krizle boğuşan vatandaşlarımızın alın terinden toplanan vergilerden oluşan bütçeyle yetinemeyen Üsküdar Belediyesi, halkın mallarını satarak elde ettiği ek kaynaklarla israf ve basiretsizliğine çözüm üretmeye çalışmaktadır.

Tüm Türkiye, kaynakların halk için kullanıldığı, sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini Millet İttifakı tarafından yönetilen belediyeler aracılığıyla deneyimlerken; Üsküdar’da hâlâ kaynaklar yandaşlara peşkeş çekilmekte, kıymetli araziler hangi amaca hizmet ettiği meçhul şekilde satılmakta ve rant odaklı uygulamalar hız kesmeden devam etmektedir. Nitekim Hilmi Türkmen ve ekibi, bugün itibarıyla artık belediye yönetiminden ziyade bir müteahhit ve emlakçı gibi çalışmaktadır. Uyguladıkları yanlış politikalar ve yandaşlarını zengin etme zihniyetlerinden dolayı daha önce karakol, cami gibi kamusal alanları dahi satmakta sakınca görmeyen Üsküdar Belediyesi’nin, mecliste karşılaştığı sert muhalefet ve oluşan kamuoyu tepkisi nedeniyle süreci meclis dışına taşıması ve tüm yetkiyi encümen üzerinde toplaması, hukuk tanımaz uygulamalarının son ve belki de en akıl almaz örneğidir. Bu hukuksuz bir karardır. Şeffaflıktan ve hesap verebilirlikten bu denli uzak bir anlayışın topluma fayda sağlaması beklenemez. Bugüne kadar yaklaşık 100 dönümün üzerinde arazi satışı yapan ve pek çok kıymetli yapıyı yandaş vakıf ve derneklere iş birliği adı altında devreden Üsküdar Belediyesi’nin, satış ve kiralama yoluyla varlığını sürdürme çabası tükenmişliğinin en net göstergesidir. Üsküdar Belediyesi’nin tüm bu yanlış uygulamalarının ve tercihlerinin faturasını Üsküdar halkı ödemek zorunda değildir.

20 yıllık AKP iktidarının son aylarına geldiğimiz bugünlerde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi üzerinden kesilen kaynakların seçim sürecinde ilçe belediyeleri üzerinden elde edilmesine dönük hiçbir adıma müsaade etmeyeceğimiz de bilinmelidir. Bugün buradan tekrar bir çağrı yapıyoruz; yapılacak olan ilk seçimlerde, Millet İttifakı iktidarında, geçmişten bugüne Üsküdar halkının öz gücü ile var ettiği kaynakları, kamusal alanlarına hukuksuz bir şekilde göz koyan her kim var ise yargı önünde hesap vereceklerini unutmamalıdır. Bu duygularla hafta başı itibarıyla söz konusu meclis kararının iptali için gerekli davaları açacağımızı ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunarak gerekli tüm hukuki yollara da başvuracağımızı buradan tüm yetkililerin ve kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.”

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.