ÜSKÜDAR’DA ULUSLARARASI CAM SERGİSİ

ÜSKÜDAR’DA ULUSLARARASI CAM SERGİSİ

Nevmekân Sahil Galeri’de açtığımız sergi için öncesinde bir kokteyl de düzenledik. Başta Üsküdar Belediye Başkanımız Hilmi Türkmen olmak üzere, sergiye katılan tüm sanatçılar, yakınları ve çok sayıda Üsküdarlı kokteylde yer aldı.

Açılışta konuşan başkanımız Hilmi Türkmen, sergide ele alınan camın çok özel bir ürün olduğunun altını çizdi.

“2022- 2023 Kültür sanat sezonumuzun açılışını bir dizi etkinlikle gerçekleştiriyoruz. Bu sergimizi de bu çerçevede düşündük ve tasarladık. Bu vesileyle yeni sezonumuzu da başarılı bir şekilde geçirmeyi temenni ediyorum. Bu sergimizin ana malzemesi cam. Yani insanlığın eski ama eskimeyen yoldaşlarından birisi.  Mutfakta, sanayide, dekorasyonda, tıpta, evlerimizin her köşesinde ve elbette sanatta cam bizim için vazgeçilemez bir malzeme. Tam da bu yüzden cama, camın bize verdiği sağlığa, temizliğe, camın çevreci kökenlerine sevgiyle bağlıyız. Sanat ise ayrı bir yerde duruyor. Bunca kırılgan bir malzemenin hayatımızın bu kadar merkezinde olması insanı gerçekten şaşırtıyor. Sarayların, ibadethanelerin, evlerin güzelliklerine güzellik katıyor cam.”

“Etki Hayal Dönüşüm Cam Sergisi”nin uluslararası bir niteliği bulunduğunu vurgulayan başkanımız Hilmi Türkmen, “yeni kültür sezonumuz dopdolu geçecek” dedi.

“Uluslararası Cam Komisyonu, malzemenin işte bu büyük tarihinden hareketle Birleşmiş Milletler’e müracaat ederek 2022’in uluslararası cam yılı ilan edilmesini sağladı. Biz de bu bütünlüğün bir parçası olmak istedik.  Çünkü Üsküdar Belediyesi olarak uzun yıllardır cam sanatçıları ile iletişimdeyiz. Cam sanatını önemsiyoruz. İstanbulluları yıllardır nitelikli cam eserleriyle, cam tabanlı sergilerle buluşturuyoruz. Kentsel ve ulusal çapta işlerimiz oluyor. Bu sene bu çalışmalarımızı küresel bir etkinlikle süsleyelim istedik.  Etki - Hayal – Dönüşüm adlı uluslararası sergimiz böyle doğdu. Sergimizde Türkiye’den ve dünyadan pek çok cam sanatçısı yer alıyor. Sergiye katılan sanatçılar, eserleriyle hem cam sanatına dair sözlerini söylemiş oldular hem de geri dönüşümün önemine dair güçlü bir mesaj verdiler. Biz bu mesajı sahipleniyoruz, kültürümüzün bir parçası olarak görüyoruz.”

Hayal gücünün sınırlarını aşan eşsiz eserlerden oluşan, 13 Ekim tarihinde kapılarını açan sergimizi 20 Kasım tarihine kadar ziyaret edilebilirsiniz.

ca1hqojpblusnntayuelqykh.jpg

tg0mauyhdcssjpgrofnvjm2w.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.