VATANDAŞLAR YAZ AYLARINDA DA BAŞKENTİ ABB’NİN KENT GEZİLERİYLE KEŞFEDİYOR

VATANDAŞLAR YAZ AYLARINDA DA BAŞKENTİ ABB’NİN KENT GEZİLERİYLE KEŞFEDİYOR

7’den 70’e yoğun ilgi görenkentgezileri ile yerel ekonominin canlanmasına da katkıda sağlayan ABB,bireysel ve grup olarak katılmak isteyenler içinBaşkent 153 üzerinden başvuru almayı sürdürüyor. 2019 yılından bugüne kadar 52 binin üzerinde vatandaş kent gezilerine katıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, çevre ilçelere düzenlediği kent gezileriyle vatandaşlara Ankara’yı tanıtmaya devam ediyor.

Aynı zamanda yerel esnafa da ekonomik yönden destek olmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, yaz aylarında da vatandaşlardan gelen yoğun talep nedeniyle ücretsiz kent gezileri düzenlemeyi sürdürüyor.

YEREL EKONOMİYE DE CAN SUYU

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, sosyal belediyecilik örneklerinden biri olarak hayata geçirdiği hizmetiyle Ankara’nın tanıtımına ve yerel ekonominin canlanmasına da katkı sağlıyor.

Yerli ve yabancı turistlerin kaynaşma fırsatı bulduğu turistik gezi kapsamında yöresel pazarları da ziyaret eden vatandaşlar, tahsis edilen otobüslerle tarihi ve kültürel alanlar ile mesire yerlerini de geziyor.

ÜCRETSİZ GEZİLERE KATILANLARIN SAYISI 52 BİNİ GEÇTİ

Başkent 153’ü arayarak bireysel ya da grup şeklinde kontenjan dâhilinde başvuru yapabilen vatandaşlar;Nallıhan, Bala, Kalecik, Kahramankazan, Beypazarı, Polatlı, Çubuk, Ayaş, Çamlıdere, Şereflikoçhisar, Kızılcahamam, Haymana, Evren, Güdül ve Elmadağ ilçelerine düzenlenen kent gezilerine yoğun ilgi gösteriyor.

Başkentin ilçelerine düzenlenen sefer sayısı 2019 yılından itibaren bugüne kadar bin 312’ye ulaşırken, kent gezilerine katılanların sayısı da 52 bin 480 kişi oldu.

Yaz aylarında devam eden geziler sayesinde Ankara’yı yakından tanıma fırsatı bulduklarını ifade eden Başkentliler, Nallıhan’a düzenlenen gezide gün boyu gezerek sosyalleştiklerini anlatırken yerel esnaf da memnuniyetini şu sözlerle dile getirdi:

-Sevgi Deveci:“Uzun yıllardır Ankara’da yaşıyorum. Kent gezileri düzenlendiğini duymuştum ama ilk kez katılma fırsatım oldu. Nallıhan ilçesine geldik. Burayı hiç görmemiştim, çok hoşuma gitti.”

-Memed Orakcı:“Bu pandemi insanları çok yordu. İnsanlar 2,5 yıldır gerçekten çok bunalmıştı. Evlerinden dışarıya çıkamadılar. Böyle bir ücretsiz etkinliğin düzenlenmesi çok iyi oldu. Herkes bir nefes aldı. Nallıhan’ı bu kadar detaylı gezmemiştim. Başkanımıza böyle bir organizasyon düzenlediği için çok teşekkür ederiz.”

-Nevriye Kahya:“Kent gezilerine ilk kez katılıyorum. Daha önce arkadaşlarından çok memnun kaldıklarını duymuştum. Güzel bir hizmet.”

-İlyas Soyalp:“Çok güzel bir program. Güzel bir şekilde ağırlanıyoruz. Çok hoşuma gitti.”

-Ramise Aşık:“Ülkemiz her yeriyle çok güzel. Büyükşehir Belediyesi bize böyle bir imkân tanıdığı için çok teşekkür ediyorum. Ankara’da olup da bu tür gezilere katılmak bizim için çok iyi.”

-Gülcan Özden:“Geziye ilk defa katılıyorum. Çok mutlu oldum. Malum hayat şartları her zaman çıkıp gezemiyoruz. Bize böyle bir imkân sağladığı için Mansur Başkana çok teşekkür ederiz.”

-Pınar Aydınlı:“Nallıhan’ı görme fırsatımız oldu. Ankaralıyız ama bir türlü gelememiştik. Nallıhan’ın meşhur iğne oyalarını merak ediyorum. Onlardan hem kullanmak için hem de arkadaşlarıma hediye etmek için mutlaka birer tane alacağım. Bizlere böyle bir fırsat tanıyan Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyoruz.”

- Hatice Demirer (esnaf):“Nallıhan Ankara’ya uzak olduğu için buralara fazla tur düzenlenmiyor. Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği kent gezileri sayesinde turistler buralara gelebiliyor. Bu geziler ekonomik açıdan da bize büyük katkı sağlıyor. Bizler küçük esnafız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’ın düzenlediği turlardan ve bizlere olan desteğinden dolayı çok teşekkür ederiz.”

Beypazarı’na düzenlenen geziye katılan vatandaşlar kadar ilçede alışverişin canlandığına dikkat çeken esnaf da düşüncelerini şu sözle ifade etti:

-Meryem Serinesen:“Geziyi çok iyi buldum. Önceden de yapılıyordu. Getiriyorlar, gezdiriyorlar. Çok teşekkür ederim.”

-Hasan Gül:“Beypazarı çok güzel ve yöresel ürünleri çok fazla. Müzeleri gezdik gayet hoşuma gitti. Beypazarı’nın güzel tarihi yerleri var, çarşısında da çeşit çeşit ürünler var. Çok teşekkür ederiz.”

-Nesrin Büyükurvay:“Çok beğendim. Mansur Başkanımıza çok teşekkür ederim. Ücretsiz olarak düzenlendi. Bunca senedir hiç görmedim Beypazarı’nı. Başkanımız böyle bir etkinlik düzenlediği için çok teşekkür ederiz.”

-Özgür Tekin (esnaf):“ABB tarafından düzenlenen geziler bize kazanç olarak yansıyor. Ticaret oluyor, ekonomimiz canlanıyor ve çok mutluyuz. Başkanımıza teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.”

-Halise Varlı (esnaf):“Çok memnunuz bu geziler bayağı bayağı faydalı oluyor. Otobüs otobüs geliyorlar sadece bana değil, herkese ekonomik olarak faydası oluyor.”

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ücretsiz kent gezisine katılarak Şereflikoçhisar’da Tuz Gölü, Evren’de de Hirfanlı Barajı’nı ziyaret eden vatandaşlar bu sayede Ankara’yı keşfettiklerini şu sözlerle dile getirdi:

-Kudret Öztunç:“Ben Mersin’den Ankara’ya kardeşimin yanına geldim. Tuz Gölü’nü ilk defa görüyorum. Gezi çok güzel, çok eğleniyoruz.”

-Özlem Öztunç:“Çok güzel yerleri gezdiriyorlar. Yolculuk da çok çok güzeldi, çok beğendik. Tuz Gölü’ne ilk defa geliyorum. Çok memnun kaldım.”

-Havva Abay:“Çok memnun kaldım. Her yeri görmeyenler görüyor. Kendi başımıza gelmeye imkânımız yok.”

-Muhammed Koç:“Gerçekten çok güzel bir gezi oldu. Tuz Gölü’nü çok beğendim, daha önce hiç içerisine girmemiştim. Mansur Yavaş sayesinde geldik buralara, çok teşekkür ediyorum.”

-Özlem Çetin:“Çok güzel bir gezi. Burası benim memleketim ama kendi memleketime uzun süredir gelmiyordum. Çok mutluyum. Büyükşehir Belediyemize çok teşekkür ediyorum.”

15yqdhpwjvkbzdokeonrlpcg.jpg

x8cxugai54ewbs2fmql6rpsd.jpg

qmjoykwsw9zs6hn0etI438pr.jpg

qmsg2vxlqhy7rlu59dkzf8vI.jpg

I6yq9gnbzypdderre7ho4j5c.jpg

4karjnmfdlg3pm6cxIfz57uq.jpg

o0mrwmcezp3qzlp1x6vesyq5.jpg

p5cuugimbanjhhqjozcd40sz.jpg

Ilt9wbcfz3pyvclmgknwp2q5.jpg

cfo8bz39i5wqhvdwvnum1tyh.jpg

os4aomdgu7h3uxyzvkrw8lzr.jpg

10iszueh5fmpvphu8yklydzo.jpg

a3p412hIznbogfrud0mjxnfw.jpg

dw81zsaluIelnxtaxpfdr63o.jpg

fbp8ivbodosvrk64tgwspyec.jpg

t6nwqzkswyg8rdmh34xmjzh2.jpg

vjlmbxpuw6rgfykanzsrlj7m.jpg

3urdewgr62nvyawutfq1aIbk.jpg

jcvgj63rcq4r9aw8kdtuwffb.jpg

k6u9rtzh2wfqpgle4ijjsbvd.jpg

bvq4nlzusgmhq3kcpt1poyfm.jpg

f4enjIkjarg39xm0lsnz2rbb.jpg

wI7jjlm6gpu2spm3yxvccqfq.jpg

mg5nwrv12dkg6tubo0tcbhop.jpg

vaqqlkupgduow03fdrehtlxz.jpg

d4la90sponqius73ekjtrwog.jpg

1nwjdybbykcz5ufecsw9l07q.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.