Veli Ağbaba: TÜİK Memurun ve Emeklinin Zammına Adeta El Koydu

Veli Ağbaba: TÜİK Memurun ve Emeklinin Zammına Adeta El Koydu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba Haziran ayı enflasyon verilerini değerlendirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba; “TÜİK bugün 6 aylık enflasyon artışı yüzde 42,35 olarak açıklarken, ENAG ise 6 aylık enflasyon artışını yüzde 71 olarak açıkladı. TÜİK, halkın gerçek enflasyonunu saklayarak bugün memurun ve emeklinin maaşına en az yüzde 28,65 oranında el koydu.” dedi. Ağbaba; “Eğer asgari ücrete yüzde 30 değil de altı aylık enflasyon farkına göre zam verilmiş olsaydı asgari ücret 5500 TL değil 6 bin 54 TL olacaktı. İktidar asgari ücretliye TÜİK zammını bile çok gördü” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba’nın tespit ve değerlendirmeleri şöyle:

Asgari ücretliye TÜİK zammı bile çok görüldü

Asgari ücret yüzde 30 zamla 5500 TL olarak açıklandı. Oysaki TÜİK ilk 6 aylık enflasyonu yüzde 42,35 olarak açıklamıştı. İktidar asgari ücretliye en azından TÜİK’İN 6 aylık enflasyon farkını zam olarak vermiş olsaydı asgari ücret 6 bin 54 TL olacaktı. Yani iktidar TÜİK’İN makyajlı verilerindeki enflasyon oranını dahi asgari ücretliye çok gördü.

Zamlarda TÜİK ile ENAG arasında 28,65 puan fark oluştu

TÜİK, 6 aylık enflasyon oranını yüzde 42,35 olarak açıkladı. ENAG ise 6 aylık enflasyon oranını ise yüzde 71 olarak açıkladı. Memur ve Emekliye yapılacak zam oranlarında TÜİK ile ENAG enflasyonu arasında 28,65 puan fark oluştu. TÜİK, halkın gerçek enflasyonunu karartarak, memurun ve emeklinin en az 28,65 puan zammına el koymuş oldu. Bu durumda TÜİK bir istatistik kurumu olmaktan öte emekçiyi yoksullaştıran, cebini boşaltan bir kuruma dönüşmüş oldu.

1998 Mart ayından itibaren en yüksek enflasyonu gördük

TÜİK, yıllık enflasyonu yüzde 78,62 olarak açıkladı. ENAG enflasyonundaki yıllık artış ise yüzde 175. Aradaki fark ise 97 puan. TÜİK’İN kararttığı verilerde dahi Türkiye yüzde 78,62 enflasyonla Eylül 1998’den beri en yüksek enflasyonu görmüş oldu. Eylül 1998 yılından resmi enflasyondaki yıllık artış yüzde 80,4 olarak kayıtlara geçmişti. AKP her ay sadece kendi olduğu dönemi değil kendinden önceki dönemin enflasyon rekorlarını da kırmaya başladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.