YILMAZ: “GAZİLERİMİZ İÇİN KONU VATANSA GERİSİ TEFERRUATTIR”

YILMAZ: “GAZİLERİMİZ İÇİN KONU VATANSA GERİSİ TEFERRUATTIR”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde “Gazilik” ve Mareşal Rütbesi” verilişinin 101. yıl dönümü ve Gaziler Günü, Silivri’de resmî tören, kahvaltı etkinliği ve sahne programı eşliğinde kutlandı. Silivri sahilinde bulunan Atatürk Anıtı önünde düzenlenen resmî törene; Silivri Kaymakamı Tolga Toğan, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Cezaevi Jandarma Tabur Komutan Yardımcısı Binbaşı Fatih Torun, Silivri İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Telat Deniz, Silivri İlçe Emniyet Müdürü Cemil Erim, Silivri İlçe Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Artar, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, gaziler, gazi yakınları ve şehit yakınları katıldı. Tören kapsamında sırasıyla Silivri Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Silivri Belediye Başkanlığı ve Muharip Gaziler Derneği Silivri Şubesi Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı ile başlayan törende günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Gazi Reha Toksöz, “19 Eylül Gaziler Günü, bedeli canla ve kanla ödenen bu toprakların vatan olması ve devletimizin bekası uğruna canlarını adayanların gurur ve şerefle anıldığı bir gündür. Üzerinde yaşadığımız toprakların vatana dönüşmesi ve bayrağımızın özgürce dalgalanması şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakârlıklarının eseridir. Aziz milletimizin asırlardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği var oluş mücadelesinin şifresi ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi’ anlayışında saklıdır. İnanıyoruz ki bu topraklar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır. Ben, bütün gazilerimizin Gaziler Günü’nü kutluyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” ifadelerini kullandı.

ŞEHİT VE GAZİ AİLELERİ ONURUNA YEMEK DÜZENLENDİ

Atatürk Anıtı’nda düzenlenen çelenk sunma töreninin ardından Silivri Kaymakamı Tolga Toğan, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ve ilçe protokolü şehit yakınları, gaziler ve gazi aileleri ile birlikte kahvaltılı programda bir araya geldi. Olta Restoran’da Silivri Müftüsü İsa Sağlam’ın okuduğu dualar eşliğinde başlayan program yapılan konuşmalarla devam etti.

YILMAZ: “GAZİLERİMİZ TÜRK’ÜN GÜCÜNÜ DOSTA DÜŞMANA İLAN ETMİŞTİR”

Kahvaltılı programda konuşan Başkan Yılmaz, “Gazilerimiz; milli ve manevi değerlere kalptan bağlı, milletine, bayrağına ve devletine sevdalı, ay yıldızlı al bayrak için canını feda etmeyi göze alan, ‘Konu vatansa gerisi teferruattır’ diyen kahramanlarımızdır. Gazilerimiz; koşulsuz vatan ve millet sevgisinin vücut bulmuş hali, birlik ve beraberliğimizin teminatı, topraklarımızın sigortası, bağımsızlığımızın nişanesi ve fedakârlık abidelerimizdir. Malazgirt’ten İstanbul’un Fethi’ne, Çanakkale’den Kurtuluş Savaşı’na, Kıbrıs Barış Harekatı’ndan 15 Temmuz’a kadar birçok mücadelede Türk’ün gücünü, ferasetini, kararlılığını ve kahramanlığını dosta düşmana ilan eden gazilerimiz; geçmişten bugüne kadar da ülkemiz üzerine hain emelleri olan unsurlara her daim gereken cevabı vermiştir. Şu asla unutulmamalıdır ki; 1000 yıldır üzerinde yaşadığımız bu topraklar bize şehitlerimizin ve gazilerimizin kutsal emanetidir. Biz ve bizden sonraki nesiller bedeli canla, kanla ödenmiş bu kutsal emanete sahip çıkacaklardır. Bu duygu ve düşüncelerle; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyetimizin kurucu kahramanlarını, rahmeti rahmana kavuşan şehitlerimizi, ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor; 19 Eylül Gaziler Günü’nü tebrik ediyorum.” dedi.

TOĞAN: “ŞEHİTLERİMİZ VE GAZİLERİMİZ İÇİN NE YAPSAK AZDIR”

Başkan Yılmaz’ın ardından bir konuşma yapan Kaymakam Tolga Toğan, “Biz bu toprakların üzerinde gönlümüzce yaşayabiliyorsak, ezanlarımız susmuyorsa, bayrağımız gönderden inmiyorsa bunları şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. Devlet ve millet olarak onlara olan borcumuzu ödemek için ne yapsak azdır. Bizlere bu memleketi yurt eden başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve ahirete irtihal eden gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. 19 Eylül Gaziler Günü’müz kutlu olsun!” ifadelerini kullandı.

ÖNDER YILMAZ SAHNESİNDE ANLAMLI PROGRAM

Kahvaltılı programın ardından Silivri Kaymakamı Tolga Toğan, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ve ilçe protokolü, Silivri İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 19 Eylül Gaziler Günü programına katıldı. Önder Yılmaz Sahnesinde yoğun bir katılımla düzenlenen programda gerçekleştirilen slayt gösterileri, şiir dinletileri ve müzik dinletileri katılımcıların büyük beğenisini topladı.  
loyqjh2prwgzufcm8dvbtj19.jpg

hrelqcb26yukzb3fp7rdle8u.jpg

fwnck7wpdvtzlIo3ger85jhx.jpg

yno3vjwecbln9aysp67afxfh.jpg

xcnmjlrug6tksm59xb8po0z1.jpg

wgxalqvrouhd0zkc29I1gbli.jpg

htpjuxdeorakz2brmxq4Isyw.jpg

jldbwsveyb074efxycxchorq.jpg

3sgwhq5uopcby9kymnepldvx.jpg

forgskjg6xxIs3lap5petccb.jpg

jt4wpo3uahlvurtc710hv6ke.jpg

jih3raoujtwbpnrdxgwhd5uc.jpg

ydwg5ce8uIlbt0vhs2fqmz3e.jpg

zy7kafImzeomfbokdhubtjwv.jpg

belIsnwuc3zhf7tspzvdhbgr.jpg

xngyz5wepanzf3pdomdcyvIt.jpg

3ha4I8bkuf9iezl5mng2mdoq.jpg

rcsyl5xfw2g8jn1kmqkwzpsr.jpg

bue7lwhdwmx9jsprlxucn8km.jpg

5vgjxkunzqhqgoyxpjervwew.jpg

mfsxam34dhclrcpjhkgekjvf.jpg

spfwzrm3z5awvy6kg4cpbuo9.jpg

erbn8vpx70ithxcqqgudsu2I.jpg

rngxezbk2fdh5kwhdxqjf9mu.jpg

devxluzoumga9yfmcxva2kw4.jpg

upwbzphmncbzyguvxj0sra3o.jpg

wzxfa9jwobpev72q1blvtmno.jpg

m4pb2kjbxwmtlndxkljqho8c.jpg

orfnIh0p5f8gasqvykevkmwx.jpg

t2xq7p9qabeb04fw1e5yxmzl.jpg

r8mlxhb6oitvnca54k37nue1.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.