Zeybek; “Başarıdan şımarmayacak kadar tecrübeliyiz”

Zeybek; “Başarıdan şımarmayacak kadar tecrübeliyiz”

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı CHP’li Gökan Zeybek, 30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimin öncesinde yaşanılanlarla seçimde elde edilen başarıdan ders çıkardıklarını belirtip, “Bu hayat bize çok şey öğretti. Başarıdan şımarmayacak kadar tecrübeliyiz” d

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı CHP’li Gökan Zeybek, 30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimin öncesinde yaşanılanlarla seçimde elde edilen başarıdan ders çıkardıklarını belirtip, “Bu hayat bize çok şey öğretti. Başarıdan şımarmayacak kadar tecrübeliyiz” dedi.

İkinci dönem Belediye Başkanlığını kazanan Şükrü Genç’in vizyon projelerini yaşama geçirmek için büyük çaba harcadıklarını söyleyen Zeybek, iktidarın de muhalefetin de hizmet temelli çalışma yürütmesini beklediğini belirtip, “AK Parti’lilerin belediye meclisinde yaptığı sert ve kavgacı muhalefetten kimseye yarar gelmemiştir. Ilımlı ve olumlu yaklaşımlarının devam edip etmeyeceğini milletvekili seçiminde göreceğiz” diye konuştu.

“EYLÜL AYINDA BELEDİYE NİKAH SALONUNDA NİKAH KIYMAYI DÜŞÜNÜYORUZ

Zeybek yöneltilen soruları şu şekilde cevapladı:

-Geçen döneme göre belediyede Sarıyer’de ne değişecek, neler olacak?

-Sarıyer’in nüfusu 2014 seçimleriyle birlikte bir anda yüzde 25 oranında arttı. Artı coğrafi sınırları genişledi. Köylerin mahalleye dönüşmesiyle kırsal alanda hizmet verdiğimiz yurttaş ve mahalle sayısı arttı. Bunun temel anlamı şu,SarıyerBelediyesi artık İstanbul’un en büyük ilçelerinden biri oldu. BuradaBelediye Başkanımız Şükrü Genç’in ortaya koymuş olduğu bir vizyon projesi var. Bizler de buna uygun altyapı çalışmaları yapıyoruz.Önemli yatırımlarımız var. Bu yatırımların daikinci dönemlebirlikte hızla harekete geçirildiğini kamuoyu yakından takip ediyor. Bizde bunu daha da hızlandırmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Bir aksilik olmazsa Eylül ayında belediye nikah salonunda nikah kıymayı düşünüyoruz.

Esas olarak Sarıyer’deki vizyon değişimi kurumsal yapılanma ile sağlanacaktır. Bu anlamda Belediye Hizmet Binası ve Kültür Merkezi’nin tamamlanmasıylaönemli bir atılım sağlanacaktır. Bizler dönemde belediye başkanımızın koymuş olduğu hedefleri gerçekleştirme konusunda ortaya konulan programı günü gününe geçekleştirme konusunda çok iddialıyız..

Gelirleriyle daha da büyüyen, küçük ölçekli bir belediyeden büyük ölçekli belediyeye hızla geçmek zorundayız. Bunun sancılarını mutlaka yaşayacağız. Bu dönüşüm kurumsal yapılanmada da çok fazla değişim getirecek. Yönetici yapılanmasında daha genç, aktif ve nitelikli bir kadrolaşma olacak.

“BELEDİYE PERSONELİNİN YAŞI GENÇLEŞİP NİTELİĞİ ARTACAK”

-Belediye personeli nitelik ve yaş olacak değişecek mi?

-Doğru yaş olarak gençleşirken nitelik de artacak. Çünkü buna mecburuz. 250 milyon TL’lik bir bütçeyi kontrol eden bir belediyenin kendisini içinde yer aldığı koşullardan soyutlayarak yönetmesi mümkün değil. Bilim ve teknolojinin en yüksek uygulandığı bir çağda buna ayak uyduramazsak süreci kaçırırız. Çünkü hizmetlerin büyük bölümü artık elektronik ortamlarda veriliyor.Buna paralel olarak bizim belediyemizde çalışanların büyük çoğunluğunun da statüsü değişecek, yapılanma farklılaşacak

İdari binaya geçmemizle birlikte pek çok fonksiyonu çok hızlı hayata geçirebileceğiz. Birimler arası iletişim çok hızlanacak. Çalışanları denetleme, yöneticilerin personelle ya da diğer yöneticilerle bir araya gelmesi daha kolaylaşacak.


“BEN İBB İLE KOORDİNASYONU SAĞLIYORUM”

-Geçen dönem belediye başkan yardımcılığı konusunda uzak durdunuz, bu dönem başkan yardımcısı oldunuz,  bu görevi siz mi?

-Bu dönem bizim özellikle inşaatla ilgili çalışmalarımız daha fazla olacak. Benim bu alanlardaki geçmiş birikimlerim daha yararlı olacak diye değerlendirildi. Zaten geçmiş dönemde grup başkanvekiliydim, bu görevim halen devam ediyor. Her hafta düzenli olarak belediye başkan yardımcısı arkadaşlarımla biraraya gelip eşgüdümü sağlamaya çalışıyoruz. Herkes kendi sorunluluk alanıyla ilgili yapılaması gerekenleri yapıyor. Ben daha çok İBB ile belediyemiz arasındaki koordinasyonun sağlanmasında ve ortak çakışmaların yürütülmesi konusunda görevler üstleniyorum. Bunun da bir ihtiyaç oluğunu düşünüyorum.

“BELEDİYE MECLİS GRUBUMUZ EN UYGUN ŞEKİLDE OLUŞTU”

-Sarıyer Belediye Meclisi’ndeki CHP grubunun oluşması konusunda parti içinden ve dışardan bazı eleştiriler geliyor, eskiye nazaran niteliksiz olduğunu söyleyenler, sizbu eleştirileri nasıl karşılıyorsunuz?

-Kesinlikle yanlış bir değerlendirme. Ben Sarıyer’de üçüncü dönem, belediye meclis üyesi arkadaşlarımla birlikte çalışıyorum. CHP’nin meclis üyelerinin muhalefetteyken de, iktidardayken de en doğru şekilde seçildiklerine inanıyorum. Bulunulan konuma göre en doğru kişilerin seçildiği inancındayım.

Zaten örgüt eğilimden çıkan listedeki ilk on kişiden beşi meclis üyesi oldu. Kadın üye sayısı ikiden beşe yükseldi. Farklı meslek gruplarından, farklı mahalle dinamiklerinden gelen arkadaşlarımız genel merkezin onayıyla bu listeye girdi. Listenin birinci sırasından son sırasına kadar, tüm arkadaşlarımızın Sarıyer’de çıkabilecek en iyi grup olduğuna İnanıyorum. Seçilen ve seçilemeyen arkadaşlarıma güveniminsonsuz olduğunu da belirtmek isterim. Bana göre her mahalleden en uygun kişiyi meclise girdi. Bunlar arasında STK temsilcileri, basın mensupları, siyasete emek vermiş kişiler, muhtarlar, spor kulübü yöneticilerivar ve herbirinin arkasında da ciddi toplum desteği bulunuyor.

Ben bu listeye, atama sürecinin öncesinde değil ama atama sürecinden sonra kişisel olarak hep destek oldum, üzerime düşeni yaptım. Ancak dönem içinde tutarsızlık yapan meclis üyeleri olduğu gibi bu şekilde partimizden istifa eden ya da encümen seçiminde AK Parti’ye oy veren arkadaşlarımız da oldu.  CHP’nin vicdanı sonuçta bütün bunların üstesinden gelecek kadar köklü, yanlış yapanın yanına bırakmayacak kadar da kurumsaldır.

“AK PARTİ SEÇİMİ ALMAK İÇİN ÇOK OPERASYON YAPTI”

-Belediye meclisinde muhalefetteki AK Parti ile ilişkiler nasıl olacak. Grup başkanvekili Nurettin Çelik’in sıcak yaklaşımları, Başkan Genç’le ve sizlerle olumlu diyalogları var, bu hep böyle devam eder mi, yoksa cicim ayları mı?

-Milletvekili seçimini yaşayıp, görelim.. Sarıyer seçimleri bence AK Parti ve CHP ile ve toplumdaki siyaset, basın, sivil toplum örgütleri ve siyasilere önemli bir mesaj vermiştir. AK Parti seçimi kazanmak için çok fazla operasyon yaptı. Bunların başında gelen ise Sarıyer Belediye Başkanına yapılan baskındı, haksız tutuklanmalardı, soruşturmalardı, Ayazağa’nın bağlanması, CHP’nin seçime girmemesi için oldubittilerdi.

AK Parti bir yerde Ayazağa’da hedeflediğine ulaştı. Onlar 12 bin, biz 6 bin oy aldık. Onlardan 6 bin oy az adlık. Ama seçimi de 26 bine yakın oy farkıyla kazandık. Ancak yüzde 52 oy almış bir partinin bundan sonra seçimleri başka bir siyasal partiye devredeceğini düşünmek de hayal olur. Halk burayı bir Bakırköy, Şişli, Beşiktaş’a dönüştürdü.Bundan sonra yapılması gereken; halka hizmet etmeyi hedefleyen tüm siyasilerin bulundukları konumda neler yapabiliriz diye düşünmeleri ve hizmet temelinde çalışmalarıdır. Bu nedenle başlangıçtaki tavırlarını ben de çok olumlu ve doğru buluyorum. Ancak bir başka gerçek varki, AK Parti’nin geçen meclis döneminde son derece kavgacı ve sert meclis üyelerinin bu muhalefet tarzı ne kendileri ne de partilerine yarar verdi.

Özellikle muhalefeti kişiselleştirerek, belediye başkanının şahsına karşı yapılan davranışlarını halk hoş görmedi. Esnaf, yoksul ve gecekondu kesiminde,Başkan Şükrü Genç’inyaklaşımlarının çok ciddi karşılığı var. Bunu görmeden yaptıkları yanlış propagandaları geri tepti.

Bu nedenle halka hizmet temelinde yaklaşıp, siyaseti bu doğrultuda götürmek gerek. Çünkü hala köylerimizin, kent merkezinin çok ciddi sorunları var, okullarımızın durumu çok kötü, ulaşımla ilgili sıkıntılar var, Maslak’ta yanlış imar tadilatlarıyla yapılmış binalar var. Bu dönem bunlara engel olmamız gerek. Halkın yaşamını kolaylaştırmak ve kalitesini yükseltmek gerekir.

“SARIYER HALKININ SARIYER’DE MUTLU YAŞAMASI GEREK”

-CHP’nin ikinci kez seçimi alması, 25 bin oy farkı, bir şımarıklık yaratır mı?

-Şımarıklık yaratmayacak kadar tecrübeliyiz. Hayat bize çok şey öğretti. Bu ülkenin halkı yüzde 23’le birinci parti yaptığı DSP’yi bir sonraki seçimde yüzde 1’le siyaset dışı bıraktı.

“HALK HER KOŞULDA YANINDA CHP’NİN OLDUĞUNU BİLECEK”

Bizim Sarıyer halkının sorunlarını çözme konusundaki birinci anlayışımız şudur, Sarıyer halkı Sarıyer’de mutlu yaşamalı. Mutlu yaşamaları için bütün koşullar oluşmalı. Yurttaşlarımız kendilerinin yaşamını tehdit eden tüm girişimlerin karşısında önce CHP’nin ve CHP’nin iktidar olduğu Sarıyer Belediyesi’nin olduğunu bilecek.  Ben burada partimin meclis üyesi olarak görev yapıyorum. Beni bağlayan CHP’nin sosyal demokrat anlayışıdır. Biz toplumun sorunlarını, sosyal demokrat anlayışın bize öngördüğü çağdaş yaklaşımlar öngördüğü ölçüde değiştirerek çözmeyi düşünürüz. Daha baskıcı ve totaliter, kadın-erkeği birbirinden ayırarak, kadınların sosyal yaşamdaki yerini en aza indirerek değil.

Burada şu an demokratik belediyeciliğin en üst seviyede uygulandığı bir belediye var. Her kademede kadınlar görev almaktadır. Belediye meclis üyelerimizin sayısı daha da artmıştır.

Sonuçta bu belediyede bir hizmet üretilecekse yapılan yatırımların da kısa sürede tamamlanması gerekir. Bu da toplumun alacağı hizmeti daha kolay ve ucuza almasını sağlayacaktır. Bunun için çalışmalarımızı sürekli gözden geçiriyor ve faaliyetlerimize hız kazandırıyoruz.

-Teşekkür ederiz.

(Tuncay DAĞLI)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.