19 Mayıs Beşiktaş'ta Coşkuyla Kutlandı

19 Mayıs Beşiktaş'ta Coşkuyla Kutlandı

Beşiktaş Gençlik Festivali, 16-19 Mayıs tarihleri arasında Sanatçılar Parkı ve Barbaros Meydan’ında gerçekleşti…


Belediyemiz, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı dört gün süren gençlik festivali ile büyük bir coşkuyla kutladı. 16 Mayıs’ta İlk Adım Yürüyüşü ile başlayan etkinlikler, 19 Mayıs günü “O Zaman Renk Koşusu” ve Zeynep Bastık konseri ile son buldu.

Festival Sanatçılar Parkı’ndaki Gençlik Etkinlikleri ile Başladı!
Konserler, söyleşiler, eğlenceli gösteri ve aktivitelerin yer aldığı Beşiktaş Gençlik Festivali, 16-19 Mayıs tarihleri arasında Sanatçılar Parkı ve Barbaros Meydanı’nda gerçekleşti. Festival kapsamında Sanatçılar Parkı sahnesinde üniversite grubu konserleri, üniversiteler arası münazara etkinliği, Nilay Örnek, Aylin Balboa, Celil Nalçakan ve Can Yılmaz'ın katılımları ile Kafa Dergisi Söyleşisi ve Rüştü Onur Atilla ile Doğan Akdoğan’ın yıllardır süren hoş sohbetlerini sahneye taşıdıkları Abur Cubur Show etkinlikleri düzenlendi.

Bağımsızlık için İlk Adım Yürüyüşü
Kutlamalar, Mustafa Kemal Atatürk’ün 16 Mayıs 1919’da Milli Mücadele ateşini başlattığı Akaretler’den “Bağımsızlık için İlk Adım Yürüyüşü” ile başladı. Atamızın yaşadığı evin önünde buluşan vatandaşlarımız, ellerinde bayraklarla marşlar eşliğinde Beşiktaş İskelesi’ne yürüdü. Başkan Akpolat öncülüğünde Beşiktaş İskelesi’ne ulaşan vatandaşlarımız, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kartal İstombotu’na binerek Milli Mücadele’yi başlattığı noktaya karanfiller bıraktı.

O Zaman Renk!
19 Mayıs sabahı ilçe protokolünün katıldığı resmî tören ile başlayan etkinlikler saat 17.00’de O Zaman Renk Koşusu devam etti. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat’ın Ortaköy Meydanı’ndan start verdiği koşu, Barbaros Meydanı’nda sona erdi. Gençlerimizin yoğun ilgi gösterdiği ve büyük coşkunun yaşandığı koşuyla Beşiktaş’ın sokakları rengârenk oldu.

Gençler Beşiktaş’ta Zeynep Bastık Konseri ile Coştu!
Barbaros Meydanı’nda devam eden 19 Mayıs kutlamaları, Lapstekin’in DJ performansı ve KÖFN konseri ile devam etti. Saat 21.00’de sahne, şarkıcı Zeynep Bastık’ın oldu. Festival alanını dolduran on binlerce genç, Zeynep Bastık’ın sevilen şarkıları eşliğinde 19 Mayıs coşkusunu doyasıya yaşadı. Sahneden herkesin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayan Zeynep Bastık, 19 Mayıs’ta Beşiktaş’ta sahneye çıkmış olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Beşiktaş Gençlik Festivali’ne katılan tüm sanatçılara Tema Vakfı adına yapılan fidan bağışı plaketleri takdim edildi.

“Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İlkelerini Yaşamaya ve Yaşatmaya Devam Edeceğiz”

Beşiktaş Gençlik Festivali’nin tüm hazırlıkları ile yakından ilgilenen Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, koşu sonrası Barbaros Meydanı’nda sahneye çıkarak gençlere seslendi. Gençlerin bir arada özgürce eğlenmesini hedefleyen bir festival düzenlediklerini belirten Başkan Akpolat, Beşiktaş’ta her milli bayramın coşkuyla kutlandığının altını çizdi ve şunları söyledi: “Ulu Önde Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşadığı evinin olduğu, bütün Kurtuluş Savaşı planlarını yaptığı hayata gözlerini yumduğu yerin adıdır Beşiktaş. Kartal İstimbotu’na binip Bandırma Vapuru’na geçerek Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için Akaretler'deki evinden çıkmıştır. Bağımsızlığa özgürlüğe milli mücadeleye ilk adımı Beşiktaş’tan atmıştır. O yüzden de milli bayramlar en coşkulu şekilde Beşiktaş’ta kutlanır. Var olduğumuz, nefes aldığımız sürece bu vatanı korumaya yüceltmeye Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerini yaşamaya ve yaşatmaya var gücümüzle devam edeceğiz. Söz mü?”

Gençlerden coşkulu bir şekilde söz alan Akpolat, “Gençlik festivalimiz çok güzel geçiyor ancak sadece yoğun rüzgârdan ve yıldırım tehlikesinden dolayı Duman konserimizi iptal etmek zorunda kaldık. Ama bugün sabahtan itibaren çelenk koyma törenimizi yaptık. Sonra O Zaman Renk koşumuzu gerçekleştirdik. Şimdi devam ediyoruz. Zeynep Bastık konserimiz ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı tamamlamış olacağız” dedi.

“Merkeze Siz Gençleri Koyduk”

Gençlerin hakkını her zaman savunduklarını vurgulayan Başkan Akpolat, Beşiktaş'ta 9 üniversitemiz var. Burada yaptığımız bütün işlerde, hazırladığımız bütün projelerde genç olmanın ve gençliğin bütün enerjisini kullanıyoruz. Ben de genç bir belediye başkanı olarak göreve gelir gelmez burada gençlerle ilgili neler yapabiliriz, hangi projeleri hayata geçirebiliriz diye çok düşündüm. Akademi kütüphanelerimizi, fikir atölyemizi, siyaset akademimizi kurduk. Yaptığımız bütün işlerin merkezine gençlerimizi yerleştirdik. Bundan sonra da yapacağımız bütün işlerin merkezinde siz gençler olacaksınız. Sizlerle daha güzel günleri hep beraber göreceğiz” şeklinde konuştu.
Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.