A Sınıfı Sürücü Belgesi Nedir? A Sınıfı Ehliyet Nedir?

A Sınıfı Sürücü Belgesi Nedir? A Sınıfı Ehliyet Nedir?

Motosiklet kullanacakları yakından ilgilendiren A sürücü belgesi, karayollarında dolaşabilmekl için alınması gereken bir belge çeşididir.

Motosiklet sürücülerinin A sınıfı sürücü belgesi  olması gerekmektedir. A sınıfı sürücü belgesinin ne olduğuna bakıldığında 35 KW geçen sürücülerin ehliyet sınıfında yer almaktadır. A sınıfı sürücü belgesine sahip olunması için istenen bazı şartlar vardır. Bu nedenle A sınıfı sürücü grubunda yer almanız için aranılan şartlar şu şekilde olduğunu söylemek mümkündür. Bunlar;

  • En az 2 senelik olmak üzere A2 sınıfı tecrübesi aranır
  • 24 yaş üstü bireylerde şart aranmazken süresi de 10 yıl şeklindedir

Motosiklet kullanıcıları için en yüksek sınıf olarak nitelendireceğimiz belge A sınıfında yer almaktadır. 2016 senesinden beri A1 ve A2 olmak üzere iki farklı şekilde sınıfa ayrılarak kullanılmaktadır. Toplam süresi 10 yıl olan bu belgenin kullanım süresinin de dolmasından sonra mutlaka yenilenmesi gerekmektedir.

A Sınıfı Sürücü Belgesinin Yaş Şartı Nasıl?

A sınıfı sürücü belgesiyle ilgili olarak bir başka merak edilen konuların başında yaş şartı gelmektedir. A sınıfı sürücü belgesi yaş şartı kaç diye merak edildiğinde A1 için 16 olurken A2 için 18 şeklinde belirlenmiş olduğunu söylemek mümkündür.

A sınıfı sürücü belgesini almak isteyen adayların  24 yaş ve yukarında olma durumunda 2 yıllık A2 sürücü deneyimi olmasına bakılır. Tüm bu istenen şartları da yerine getirdiğiniz zaman kolayca A sınıfı sürücü belge alma imkanına sahip olmaya başlayabilirsiniz.

A Sınıfı Sürücü Belgelerin Çeşitleri Neler?

Motosiklet kullanıcıları için bakıldığı zaman A sınıfı sürücü belgelerinde çeşitlilik bulunuyor: Üstelik her bir sürücü belgesinin de kapsamış olduğu özelliklerin birbirinden farklı şekilde olduğunu söylemek mümkün diyebiliriz. A sınıfı sürücü belge çeşitleri neler olduğuna dair detaylı şekilde inceleme yapıldığında A, A1, A2 ve M şeklinde olduğunu söylemek mümkündür. En üst seviyedeki belge A sürücü belgesi olurken, diğerleri de A sürücü belgesinin bir tık aşağısında kalmaktadır.

A Sınıf Sürücü Belge Sahibi Olmak

Motosiklet kullanıcıları A sınıfı sürücü belge sahibi olmak için nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda da bilgi sahibi olmak isteyebilir. Adaylar A sınıfı sürücü belgesini almak için başvurularını yaparken teorik ve pratik olarak işlemlerden geçmeleri gerekmektedir. A sınıfı sürücü belgeyi almak için girdikleri sınavda 50 soru olurken 35 ini doğru şekilde cevaplamaları gerekmektedir.

Yazılı sınavda istenen sayıyı alarak başarılı olan adayların teoride de aynı başarıyı mutlaka göstermeleri gerekir. Yapılacak uygulamalı sınavda da başarılı olma durumunda A sınıfı belgesi alma hakkına sahip olacaklardır. Sınavın ne kadar süre olduğuna bakıldığında toplamda 30 dakika şekilde yapılır ve sınavda sorumlu olan sürücülerin de başarılı performans göstermeleri istenir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.