Ataol Behramoğlu’nun İkinci Kırk Yaşı Beşiktaş’ta Kutlandı

Ataol Behramoğlu’nun İkinci Kırk Yaşı Beşiktaş’ta Kutlandı

Ataol Behramoğlu’nun ikinci kırk yaşı, iki yeni kitabının tanıtım etkinliğiyle Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde kutlandı...


Ataol Behramoğlu’nun 80. yaşı belediyemizin ev sahipliğinde Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen özel bir etkinlikle kutlandı. Behramoğlu’nun Tekin Yayınevi tarafından hazırlanan “Suçlusunuz” ve “Cezaevi Güncesi” adlı iki yeni kitabının da tanıtıldığı geceye pek çok ünlü isim katılım gösterdi. Meltem Cumbul ve Levent Üzümcü’nün sunduğu program, Nebil Özgentürk’ün Ataol Behramoğlu adına hazırladığı belgesel film gösterimiyle başladı. Daha sonra konuklar Ataol Behramoğlu’nun şiirlerini okumak üzere art arda sahneye çıktı. Oyuncu ve yazar Orhan Aydın “Ne Çok Hain” şiirini okurken Gazeteci-Yazar Barış Terkoğlu ve İsmail Saymaz, Behramoğlu’nun cezaevi güncelerinden kesitler okudu. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise “Beyaz İpek Gibi Yağdı Kar” şiirini okudu. Geceye katılan konuklar arasında Nebil Özgentürk, Gökmen Karadağ, Pelin Batu, Tuna Kiremitçi, Ekrem Ataer, Haluk Çetin, Selçuk Korku, Ayşegül Tözeren, Ayşen Şahin, Cansu Fırıncı, Nihat Behram ve Senan Kara gibi isimler de yer aldı.

“Ataol Behramoğlu’nun güzel anlarına tanıklık etmek bizim için ayrı bir gurur”
Programda bir konuşma gerçekleştiren Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat sözlerine “Sanatı ve sanatçıyı görünür kılmak, sanatı Beşiktaş’ın kılcal damarlarına yaymak için bir çaba içerisindeyiz. Sizleri burada ağırlıyor olmaktan büyük bir mutluluk ve onur duyuyorum” diyerek başladı ve konuşmasını şöyle sürdürdü: “Böyle zamanlarda ifade etmenin en önemli alanlarından biri olan şiirin Türkiye’deki bana göre en önemli temsilcilerinden biri olan Ataol Behramoğlu’nun güzel anlarına tanıklık etmek bizim için ayrı bir gurur vesilesi o anlamda kendisine bize paydaş olmayı kabul ettiği için tekrar teşekkür ediyorum. Behramoğlu’nun özgürlük aşkına, cezaevinde çocuklarına duyduğu özleme, hukuksuzca esaret altında tutulmasına rağmen besleyip büyüttüğü sabrına, onun anlamlı satırlarından tanıklık edeceğiz. Behramoğlu’nun ‘Özgürlük ve Onur Üzerine’ şiirinde dediği gibi ‘Özgürlük ve onur için verilen savaşım kavgaların en kutsalıdır. (…) Gerçekten insan olabilme uğraşıdır.’ Bizler bu ülkede düşüncenin özgür olduğu, insanların düşüncelerinden dolayı yargılanmadığı, tutsak edilmediği, herkesin hür ve onurlu bir yaşam sürebildiği bir düzen kurulana kadar mücadelemizden; bu kutsal kavgamızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Yaşamı boyunca bu mücadeleyi vermiş Ataol Behramoğlu’nun ikinci 40’ıncı yaşını kutluyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

“İyi ki bu günlükleri tutmuşum, çok mutluyum”
Etkinlik sonunda sahneye çıkan Ataol Behramoğlu ise başta Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat olmak üzere tüm katılımcılara tek tek teşekkür ederek duygularını şöyle dile getirdi: “Her şey bu ülke içindir, vatanımız içindir, Türkiye içindir, Türkçemiz içindir. Elden gelen her şeyi biz vatanımız için yapıyoruz. Şimdi bu buluşmanın asıl gerekçesi Barış Derneği’nin duruşmasının 40. yılında ‘Cezaevi Güncesi’dir. 1960’lı yıllardan beri tutuyorum ben bu günceleri. Bu günceleri tutarken bunların bir gün yayınlanacağı aklımın ucundan bile geçmedi. Bunlar benim kendimle baş başa kalışımın sonuçlarıdır. Ama mutluyum iyi ki bunu yazmışım. Çünkü kişisel olarak o günleri bir kez daha yaşıyor gibiyim.”
Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.