AYAZAĞA'DA TRAFİK ÇİLESİ BİTİYOR

AYAZAĞA'DA TRAFİK ÇİLESİ BİTİYOR

Ayazağa’da yaşanan trafik sorunu, modern kent estetiğine değer katacak ‘Herkes İçin Erişim’ projesiyle son buluyor. Sarıyer Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, bölgenin en çileli noktalarından biri haline gelen meydanda bir dizi yıkım gerçekleştirdi

Sarıyer Belediyesi, Ayazağa Meydanı’nda yaşanan trafik çilesini rahatlatacak ve kent estetiğine değer katacak ‘Herkes İçin Erişim’ projesi kapsamında harekete geçti. Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, bölgenin en çileli noktalarından biri haline gelen, sabah ve akşam saatlerinde kilitlenen trafikle vatandaşların mağdur olduğu Ayazağa Meydanı’nda bir dizi yıkım gerçekleştirdi. Proje kapsamında yapılacak düzenlemeyle meydan modern bir yapıya dönüştürülerek daha kullanışlı bir hale getirilecek.

 

MODERN BİR MEYDAN OLACAK

 

Hazine bölgelerini işgal eden esnaflara 6 ay önce tebligat gönderdiklerini anlatan Sarıyer Belediyesi Fen İşleri Bölge Sorumlusu Mühendis Hikmet Açıkgöz, birçok mekânın belediyenin müdahalesi olmaksızın yıkımın esnaf tarafından yapıldığını söyledi. Açıkgöz şöyle devam etti: “Belediye başkanımız sorunu gördü ve “burayı nasıl rahat yaşanabilir hale getirebiliriz” dedi. Biz de kolları sıvadık. Meydanda yaşanan trafiği rahatlamak için orta refüjler yaptık. Kalıcı çözüm, şu an yapılan proje ile gerçekleştiriliyor. Maslak ve Ayazağa’nın bir meydanı yoktu. Çalışmalar bittiğinde hem trafik sorunu çözülecek hem de alan peyzaj çalışmalarıyla modern bir görünüm kazanacak” dedi.

 

ULAŞIM KOLAYLAŞACAK

 

2015 yılında başlanılan ‘Herkes İçin Erişim Projesi’ ile Mustafa Kemal Atatürk Caddesi, Dereboyu 1 Caddesi ve Şehit Naci Canan Tuncer Sokak’ta çalışmalar yapıldı. Proje kapsamında Atatürk Meydanı ve bu meydana bağlantısı bulunan cadde/sokak erişilebilirlik düzenlemeleriyle ulaşımın kolaylaştırılması amaçlanıyor.

 

PROJE KAPSAMINDA NELER OLACAK?

 

Proje kapsamında bölgede araç sayım analizleri yapılarak, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Anabilim Dalı'ndan öğretim görevlileriyle değerlendirme yapıldı. Gelinen aşamada, meydanda bulunan Şehit Mürüvvet Akpınar Polis Merkezi'ne ait yapının yıkımı gerçekleştirilerek, karakol Sarıyer Belediyesi Ek Hizmet Binası’na taşındı. Atatürk Meydanı'nda yoğunlaştığı tespit edilen araç ve yaya sirkülasyonun olumsuz etkilenmemesi için meydanda dağınık halde bulunan ATM, büfe gibi işlevlerin yine meydan dâhilinde trafiği aksatmayacak noktalarda yeniden konumlandırılması, otobüs durakları için cep alanları oluşturulması, dere yatağı üzerinde bulunan köprünün trafik akışını kolaylaştıracak ölçülere kavuşturulması gibi safhalar uygulanmaya başlanacak.

 


Kaynak: Sarıyer Belediyesi
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.