BAKAN SOYLU TATBİKAT İÇİN TARİH VERDİ

BAKAN SOYLU TATBİKAT İÇİN TARİH VERDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul'da İzmir depremi nedeniyle ertelenen "afet tatbikatının" bu ay sonu ya da aralık ayı başında Kağıthane'de yapılacağını söyleyerek depreme hazırlığın önemini anlattı.

Kağıthane'de 3 Kasım'da yapılması planlanan deprem tatbikatı, İzmir depremi nedeniyle gerçekleştirilemedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD Türkiye Acil Müdahale Planı çerçevesinde oluşturulan Çalışma Grupları Değerlendirme Toplantısında konuştu.

Bakan Soylu, İstanbul'daki deprem tatbikatı için tarih verdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul'da İzmir depremi nedeniyle ertelen "afet tatbikatının" bu ay sonu ya da aralık ayı başında Kağıthane'de yapılacağını söyleyerek depreme hazırlığın önemini anlattı.

"Depremin ilk 6 saati bizim için mühimdir. Boş kalacak olduğunu değerlendirdiğimiz yollarda itfaiyelerin, ambulansların, arama kurtarma ekiplerinin araçlarının ilgili yerlere, enkaz alanlarına ulaşmalarını temin edebilmek. Aksi? Aksi felakettir."

Afet eğitimlerinin önemi

Soylu, afet eğitimlerinin önemine işaret ederek, "İzmir'deki depremde de gördük. Çocuklarımızın çök-kapan-tutun eğitimini nasıl aldıklarını, nasıl tutunduklarını örneklerle müdahale ettik" dedi.

Bakan Soylu, İstanbul'daki toplanma alanlarıyla ilgili bilgilerin, afiş olarak her binanın girişine asılacağını da duyurdu.

Toplantıya Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin de katıldı. Olası İstanbul depremine karşı ivedilikle tedbirler aldıklarını belirten Başkan Öztekin, '' Öncelikle ilçemizdeki riskli yapıları belirleyerek can ve mal kayıplarının önüne geçmek adına tehlike oluşturan binaların kontrollü şekilde yıkımlarını gerçekleştirdik. Deprem sonrası hayati öneme sahip toplanma alanlarının sayılarını arttırdık. Afet gönüllülerimize; deprem, sel gibi afetlerde işitme engellilerle doğru şekilde iletişim kurabilmeleri için İşaret Dili Kursu verdik. AFAD işbirliği ile belediyede görevli personelimize afetlerle mücadele eğitimi verirken; deprem tedbirleri kapsamında acil durumlarda toplanma alanlarına karekod ve numara sistemi getirdik. AFAD ve Kızılay ile işbirliği yaparak ilçemizdeki orta ve lise düzeyindeki okullarda; yanı sıra mahallelerimizde vatandaşlarımıza Temel Afet Bilinci ve İlk Yardım eğitimleri düzenledik. Deprem konteynırlarındaki malzemelerin bakımlarını yaparak olası bir afette kullanılmak üzere hazır hale getirdik.'' diye konuştu.


Kaynak: Kağıthane Belediyesi
HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.