Bir Bedene Kaç Kadın Sığar

Bir Bedene Kaç Kadın Sığar

İBB Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı kadının toplumdaki yeri ve önemine yönelik konferanslar düzenliyor.

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi (KSM) Psikologları Mart ayı boyunca “Bir Bedene Kaç Kadın Sığar?” konulu panel ve sunumlarla, Kadının Toplumdaki yeri ve önemine yönelik konferanslar düzenleniyor.

Mart ayı etkinlikleri çerçevesinde planlanan konferansların ilki Bağcılar Konferans Salonunda gerçekleşti. Konferansa, İBB Kadın ve Aile Sağlığını Merkezi’nde çalışan Psikolog Duhan Günay ve Psikolog Simla Metiner katıldı.

 

Ünlü isimlerin Kadınlar Günü’ne özel mesajlarını içeren kısa bir video gösteriminin de izletildiği konferansta, “Bir Bedene Kaç Kadın Sığar?” konusuna dikkat çekilerek, kadınların aile içinde ve toplumda üstlendiği roller açıklandı.

 

Psikolog Günay ve Metiner, kadınların; eş, anne, ev kadını, kız çocuğu, gelin, kayınvalide, çalışan kadın, boşanmış ve eşini kaybetmiş kadın gibi rollere girdiğini kaydetti ve bu rolleri tek tek açıkladılar. Psikolog Duhan Günay, “Rolleri değiştirmek yerine, rollerimizle birlikte insanların hayatına ne kattığımız önemli” Mükemmeliyetçilik yıpratır. Elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın yeter” diye konuştu.

 

Konferansta İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Sağlığı Merkezleri’nde görevli psikologlarının hazırladığı ve konferans aralarında canlandırma şeklinde tiyatro gösterimi de yapıldı. Tiyatroyu izleyen kadınlar tarafından büyük beğeni ve alkış aldı.

Esenler Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen “Kadının Adı da Var Kendi de Var”, konferansında konuşan İBB Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi Psikologlarından Simla Metiner ise; ”Hayalinde tasavvur ettiği kadınla, gerçekte olduğu kişinin farklı olmasının kadında birtakım sorunlara yol açtığını belirtti. Psikolog Metiner; “ Bu farklar kadında stres, değersizlik, yetersizlik, suçluluk, umutsuzluk gibi duygular yaratabiliyor” dedi.

“Bir Bedene Kaç Kadın Sığar”, konulu konferans bugün saat 13:00-15:00 arasında Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi Psikologları Hilal Arslan ve Aslı Karasaç tarafından İstanbullulara tekrar sunulacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.