Çölyaklılara özel glütensiz kahvaltı 

Çölyaklılara özel glütensiz kahvaltı 

Osmanlı Park’ta çölyak rahatsızlığı bulunan vatandaşlar için glütensiz gıdalardan oluşan özel bir kahvaltı programı düzenlendi. Başkan Deniz Köken, kahvaltı programında glüten duyarlılığı sebebiyle çölyak hassasiyeti bulunan, yaşamları boyunca belirli bir diyet yapması gereken çölyak hastası vatandaşları ve çocukları ağırladı. Programa Avrupa Yakası Çölyak Dernek Başkanı Cemalettin Kaymakçı ve dernek çalışanları da katıldı.

“FARKINDALIK OLUŞTURUP, ÇÖLYAK HASTALIĞINA DİKKAT ÇEKMEK İSTEDİK”

Kahvaltı sonrası açıklamalarda bulunan Başkan Deniz Köken, bir farkındalık oluşturmak ve çölyak hastalığına dikkat çekmek için ilçede bulunan çölyak hastalarıyla bir araya geldiklerini vurgulayarak şunları söyledi:

“Çölyak hastalığı diye bir konu, sorun var. Okullarda okuyan çocukların bu gıdaları temin etmesi çok zor. Aslında temini konusunda her yerde sorun var. Yine glütensiz ürünler de pahalı oluyor. Biz hem kendi marketimizden üç ayda bir ailelere dağıtımını yapıyoruz, birde bugün her şeyiyle onlara hitap eden bir kahvaltı hazırladık. Az önce bir hanımefendi ilk defa elimde poşet getirmeden bir kahvaltıya katıldım dedi. Demek ki böyle şeyler olabiliyor. Biz kendimizi de onların yerine koymamız lazım. Böyle bir sorun var ve buna dikkat çekmek için bu kahvaltı programını hazırladık.”

“ÜRÜNLERİMİZİ HER YERDE BULAMIYORUZ”

Avrupa Yakası Çölyak Dernek Başkanı Cemalettin Kaymakçı ise, Eyüpsultan’da çölyak hastası ailelerle güzel bir kahvaltı programında bir araya geldiklerini belirterek, “Çölyak hastalarımızın her zaman yanlarında olmaya gayret ediyoruz. Ürünlerimiz çok pahalı ve her yerde bulamıyoruz. Amacımız ürünlerin bulunabilir hale gelmesi, tüm marketlerde yerini alması. Bunun için çok gayret ediyoruz ve talepte bulunuyoruz” dedi.

Kahvaltı programı sonrası Başkan Deniz Köken, çocuklara glütensiz makaronlar hediye ederek, bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

110 ÇÖLYAK HASTASINA 3 AYDA BİR GIDA DESTEĞİ

Eyüpsultan Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü, özel beslenme gereksinimi duyan 110 çölyak hastasına 3 ayda bir gıda desteği sunuyor. İçinde ekmek, makarna, un, kurabiye, çikolata, karışık kuruyemiş, kahvaltılık, bakliyat, sıvı yağ, çorba gibi glüten içermeyen 19 kalemde oluşan yiyecek paketleri, vatandaşların kapılarına kadar götürülerek ücretsiz olarak teslim ediliyor.

z4ebfd3oqmu7nxkljcthfqmk.jpg

c2ia74jmzngxbmfl5yekhIxy.jpg

nfkjwiymbqtc80s9n5Ibve1a.jpg

hbzdqtlkjngsIpe5oukzormx.jpg

zvqd4j9apnxuf6espzgwfktj.jpg

xye3bz1ulxdocktaotasin0c.jpg

jfq3wr7eho8mbxavochuygl2.jpg

emq38j4npq5td20r1n67tuvz.jpg

vcs3p8djmqbql9dywratbuoe.jpg

l3vqksvy4bgrsgx2youembce.jpg

ozhcpymniymI5rluwxfsqha1.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.