BEYLİKDÜZÜ, PANDEMİ MÜCADELESİNİN YILLIK BİLANÇOSUNU ÇIKARDI

BEYLİKDÜZÜ, PANDEMİ MÜCADELESİNİN YILLIK BİLANÇOSUNU ÇIKARDI

Beylikdüzü Belediyesi, pandemi döneminde verilen hizmetlerle ilgili verileri paylaştı. "Dayanışma Askısı" kampanyasıyla 2 bin 26 ihtiyaç sahibi aileye erzak yardımı sağlanırken, dezenfektan...

Beylikdüzü Belediyesi, pandemi döneminde verilen hizmetlerle ilgili verileri paylaştı. "Dayanışma Askısı" kampanyasıyla 2 bin 26 ihtiyaç sahibi aileye erzak yardımı sağlanırken, dezenfektan paspas ve dezenfeksiyon kabini uygulamalarını hayata geçiren belediye, Yaşam Bahçesi projesiyle 50 tonun üzerinde mahsulü Gıda Bankasıüzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA EN ÜST SEVİYEDEYDİ

Koronavirüs salgın süreci boyunca "Evde Kal Beylikdüzü" çağrısı yapılırken 65 yaşüzeri yalnız yaşayan vatandaşlar için çağrı merkezi ve sosyal medya üzerinden gelen talepler doğrultusunda günlük alışveriş ve eczaneden ilaç temini hizmeti verildi. Bir yıllık süreçte toplamda 33 bin 629 yardım kolisi, 446 haneye 45 bin 450 kişilik sıcak yemek, 2 bin 795 vatandaşa gıda kartı dağıtımı, 110 haneye bebek bezi ve bin 980 haneye bebek maması desteği yapıldı. İlçe halkının kendilerine alışveriş yaparken ihtiyaç sahibi komşularına da destek olması amacıyla hayata geçen ‘Dayanışma Askısı’ kampanyasına da ilgi büyük oldu. Beylikdüzü’ndeki tüm marketlere toplamda 260 adet Dayanışma Askısı yerleştirilerek 2 bin 26 aileye yardım ulaştırıldı. Üretmenin ve yardımlaşmanın ön plana çıktığı dönemde Yaşam Vadisi 3.etapta 20 bin m2’lik Yaşam Bahçesi’ni hayata geçiren Beylikdüzü Belediyesi, yaz ve kış mahsulleri olmak üzere 50 tonun üzerinde mahsul ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.

BEYLİKDÜZÜ İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Beylikdüzü Belediyesi tüm devam eden hizmetlerin yanı sıra ilklere de imza attı. İlçe genelinde toplamda 5 bin 311 dezenfektan paspas apartman girişleri, kamu kurumları ve hastanelere yerleştirilirken dezenfektan kabin uygulaması da kamu kurumları arasında ilk kez Beylikdüzü’nde gerçekleşti. Sağlık çalışanlarının da her zaman yanında olmaya önem veren belediye, evlerine gidemeyen sağlıkçılara Beylikdüzüspor Tesisleri’nin kapılarını açarken sağlık çalışanlarına dağıtılmak üzere belediye ekiplerince 10 binin üstünde yüz koruyucu siperlik üretildi. Tüm vatandaşlar için 14 Altın Kural broşürleri ilçe genelinde dağıtılırken Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık sosyal medya üzerinden de vatandaşlara uyarılarda bulundu.  

DEZENFEKSİYON İŞLEMLERİ DÜZENLİ YÜRÜTÜLDÜ

Hijyen ve temizliğin öneminin arttığı süreçte Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün yürüttüğü dezenfeksiyon çalışmaları kapsamında kamu kurum ve kuruluşları, ibadethaneler, sağlık kuruluşları, eğitim kurumları, eczaneler, noterler, devlet bankalarının şubeleri, PTT şubeleri, taksi ve otobüs durakları ile taksi ve toplu taşıma araçları, sığınma ve bakımevleri, berberler ve kuaförler gibi ortak kullanım alanları düzenli olarak dezenfekte edildi. Aynı zamanda Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekiplerince bulvar, cadde ve sokaklar ile pazar yerlerinin arazöz ile yıkanması ve süpürülmesi, konteynerlerin dezenfekte edilip yıkanması gibi işlemler yapıldı. Özellikle vatandaşların sokağa çıkamadığı dönemde ise sokak hayvanlarının beslenmesinin aksamaması için ekipler tarafından 50’nin üzerinde noktada haftanın 4 günü düzenli olarak beslemeler yapıldı.

HERKES İÇİN EŞİT SAĞLIK HİZMETİ

Evinde koronavirüs tedavisi gören ve tamamlayıcı tedaviye ihtiyaç duyan vatandaşlara ise reçete karşılığı enjeksiyon, pansuman ve serum takılmasına yönelik Evde Bakım Birimi hemşireleriyle hizmet verildi. Bir yıllık dönem içerisinde, Ambulans, Ağız Diş Sağlığı, Evde Bakım, Fizik Tedavi, Diyetisyen, Engelli Medikal Destek, Engelli Nakil, Koruyucu Hizmetler ve Engelsiz Yaşam Birimlerinden 5 bin 646 kişi toplamda 21 bin 405 hizmet aldı.

100 BİN KİŞİYE ÜCRETSİZ ULUSLARARASI KURS

Salgın dönemini aynı zamanda eğitim fırsatına da çeviren Beylikdüzü Belediyesi, 23 Eylül'de tüm Türkiye'yi kapsayan uzaktan eğitim hareketi başlattı. Dünyanın önde gelen çevrimiçi mesleki eğitim platformu Coursera iş birliğiyle değeri 35 milyon dolar olan 4 bin 600 farklı kursa, Türkiye'den 100 bin kişi ücretsiz erişim sağladı. Türkiye'nin dört bir yanından kayıt olan öğrenciler, Harvard, Yale, Cambridge, Stanford ve Duke gibi dünyanın prestijli üniversitelerinden eğitim alabilme imkânı yakaladı. Kurslara devam eden kursiyerler, 403 bin 72 ders seçerken başarıyla tamamlayan 19 bin 152 kişi sertifikalarına kavuştu. Kurs sonunda öğrencilerin özgeçmişleri dünyanın önde gelen 2 bin 400 uluslararası firmasının yanı sıra ulusal firmalarla da paylaşılıyor.

 

Kaynak: ANKA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.