MUĞLA TABİP ODASI BAŞKANI DR. CAFER ŞAHİN: “NORMALLEŞMENİN ADI BİLE VAKA SAYISINI ARTIRIYOR”

MUĞLA TABİP ODASI BAŞKANI DR. CAFER ŞAHİN: “NORMALLEŞMENİN ADI BİLE VAKA SAYISINI ARTIRIYOR”

Sağlık Bakanlığı’nın illere göre açıkladığı haritaya göre, 100 bin kişide 57.38 oranında olan Muğla, 65,75 oranına yükseldi. Kentteki vaka sayısının giderek arttığını belirten...

Sağlık Bakanlığı’nın illere göre haftalık vaka sayılarını açıkladığı haritaya göre geçen hafta her 100 bin kişide 57.38 oranında olan Muğla, 65,75 oranına yükseldi. Kentteki vaka sayısının giderek arttığını belirten Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Cafer Şahin, “Normalleşmenin adı bile vaka sayısını artırmaya yetiyor. Normalleşme derken eski normal hiç olmayacak. Pandemi süreci şu an bütün ağırlığı ile devam ediyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı açıklamalarına göre Muğla’da koronavirüs vakalarında dikkat çeken bir artış gözlendi. 8-14 Şubat tarihlerinde Muğla’da koronavirüs vaka sayısı 100 binde 54,94, 15-21 Şubat tarihlerinde vaka sayısı 100 binde 49,66, 20-26 Şubat tarihlerinde vaka sayısı 100 binde 57,38 ve son açıklanan 27 Şubat-5 Mart tarihli haritada ise 100 binde 65,75’e yükseldi.

“ESKİ NORMAL HİÇ OLMAYACAK”

Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Cafer Şahin, “normalleşme” denilenin eski normal olmayacağını vurgulayarak şunları söyledi:

“Normalleşmenin adı bile vaka sayısını arttırmaya yetiyor. Normalleşme derken eski normal hiç olmayacak. Pandemi süreci şu an da bütün ağırlığı ile devam ediyor. Ara ara pikler yapıyor, şu anda da pik yapma eyleminde. Tabi bu yükselişin mutant virüslerle ilişkisi nedir ne değildir bunun araştırılması lazım. Normalleşmeden kasıt, insanlar normal hareketlerine, sosyal yaşamlarına devam etsinler noktasına gelinemez. Olmaz. Bu vatandaşlara ‘Biz sizin iş yerinizi açtık, toplu taşıma araçlarını kullanın, maçlara gidin, düğünlerinizi, derneklerinizi yapın, kapalı mekânlarda oturun ondan sonra da biz bu pandemi sürecini çözümleyelim’ denilmesi olmaz. Böyle bir kolaylık yok. Bu kısıtlamalar yetersiz bir kısıtlama. Yani Türkiye’de insanların kendi inisiyatiflerine bırakılmış güvenlik tedbirleri ile olan bir zorlamadan ibaret olan bir kısıtlama var. Yoksa fabrikalar, iş yerleri, alışveriş merkezleri çalışıyor. Böyle bir kısıtlamanın çok bir faydası olmaz. Kaldı ki normalleşme süreci denilerek başlatılan durum bundan sonra geriye gidecektir. Vaka sayıları frenlenemez bir şekilde artacaktır.”

“VAKA SAYISI ÇOK KISA SÜREDE TEKRAR YÜKSELECEK”

Muğla’da artan vaka sayısında normalleşme sürecinin etkisi olduğunu savunan Şahin, şöyle dedi:

“Muğla için dikkat edilirse son üç haftadır bir önceki haftaya göre sürekli bir artış var. Bunda yaza doğru gidişin ve açıklanan normalleşme sürecinin büyük etkisi var. Geçmiş Haziran ayında yaşadığımız gevşeme ve açılım döneminde, vaka sayısının artması durumu oldu. Bu zamandan sonra da benzer artışlar olacaktır. Muğla çok kısa süre de tekrar yüksek vaka sayısını yakalayacaktır. Muğla dışarıya açık, her taraftan turist alan, insan hareketlerinin yoğun ve yoğunluğun sürekli değişkenlik gösterdiği bir bölge. Buradaki artışöyle yüzde 1, yüzde 5'lerle olmayacak. Yüzde 25, yüzde 30, yüzde 100 artışlar olacak. Biz yoğun bakımımızı 1'e düşürmüşken şu an da 3 yoğun bakım dolu. Bu sayı giderek de artacaktır. Bu sorun bölge bazında çözülmez. “Muğla önlemini aldı. Muğla kurtuldu. Diğerleri tedbirini almadı pandemi ile uğraşacak” durumu olmaz. Bir bölgede hasta varsa diğer bölgelere yayılması kaçınılmaz olacaktır. Bu tedbirler baştan en alt birime kadar, yani yukarı da ki yöneticilerimizden, bakanlıklardan kurumlara, kurumlardan insanlara bireysel olarak herkesin üzerine düşeni yapmasıyla bir tedbirler zincirinin oluşması lazım. Sıkı bir kapanma olmadan insan hareketlerini durdurmadan pandemi ile mücadele edilemez. Bize diğer ülke deneyimleri bunu gösterdi. 10 milyonluk Vuhan Kenti 45 gün tam kapanma uyguladı. Şu anda Çin’de vaka yok. Ayrıca Muğla’da bir taraftan parti kongrelerinizi yapacaksınız diğer taraftan da Muğla Merkez'de basın açıklaması yapan Muğla Tabip Odası Başkanına mesafeye dikkat et diye ceza yazacaksın.”

Kaynak: ANKA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.