"Kitap Kafe Söyleşileri"nin İkinci Konuğu Ataol Behramoğlu Oldu!

Ataol Behramoğlu, belediyemizin düzenlediği imza ve söyleşi günleri kapsamında 22 Ocak Cumartesi günü Beltaş Kitap Kafe’de kitapseverlerle buluştu…


Yazar, düşünür ve gazetecilerin okurlarla bir araya geldiği Beltaş Kitap Kafe Söyleşileri, Beşiktaş sahilde bulunan Beltaş Kafe’de devam ediyor. Belediyemizin düzenlediği söyleşi etkinliği kapsamında bu hafta şair, yazar ve düşünür Ataol Behramoğlu okurlarıyla bir araya geldi. Soğuk ve yağışlı havaya rağmen yoğun ilgiyle karşılanan etkinliğe Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da katıldı.

Söyleşide edebiyata ilgisinin lise yıllarında yoğunlaştığını belirten Behramoğlu, "Dile ve edebiyata olan bu ilgim yüzünden ilk üniversite eğitimim olan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bıraktım ve yine aynı üniversitenin Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü okudum. Bu bölümle birlikte benim için çok büyük bir dil ve kültür dünyası açılmış oldu" dedi.

Şiiri birkaç cümleyle tanımlamanın mümkün olmadığını kaydeden Behramoğlu, şiirin kavram üstü bir yanının olduğuna işaret ederek "Şiirin dizeleri ve kelimeleri iki özellik taşır. Birincisi melodik olması. Şiirde kelimelerin seçilişinde bilinçli veya değil bir uyum, vezin vardır. Ses uyumları çok önemlidir şiirde. İkinci önemli özellik ise mecazlar veya metaforlardır. Dolayısıyla şiir, insanın varoluş sorunsalını felsefeden ve edebiyatın öteki dallarından daha farklı ve bana göre daha derin bir kavramsallığı dile getiren bir türdür" şeklinde konuştu.

Çevirisini yaptığı şairlere de değinen Ataol Behramoğlu Rus şairlerinden Lermontov ve yine Çağdaş Rus Şairleri arasında bulunan Anna Ahmatova, Yesenin, Mayakovski, Kübalı şair Jose Marti, Şilili şair Pablo Neruda’nın eserlerini çok beğendiğini dile getirdi. Bestelenen şiirleri hakkında da konuşan Behramoğlu, Zülfü Livaneli, Edip Akbayram, Ekrem Ataer, Haluk Çetin, Hüsnü Arkan gibi değerli sanatçıların şiirlerini notalayarak çok güzel bestelere imza attıklarını vurguladı. Behramoğlu son olarak ölümsüz şiirlerinden bir kaçını okuyarak dinleyicilere duygu dolu anlar yaşattı.

Ataol Behramoğlu’nun ardından konuşan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ise "Sanatın ve sanatçının baskılandığı günlerden geçiyoruz. Böyle dönemlerde ifade etmenin en önemli biçimi olan şiirin ülkemizde ve dünyada en önemli temsilcilerinden biri olan Ataol Behramoğlu’nu burada ağırlamak bizim için çok büyük bir onur. Bizimle birlikte olduğu için kendisine yürekten teşekkür ediyorum. Beşiktaş’ta sanatı ve sanatçıyı görünür kılmak, sanatı Beşiktaş’ın kılcal damarlarına yaymak için olağanüstü bir çaba içerisindeyiz. İçinde bulunduğumuz bu alanı da bu kapsamda Beşiktaşımıza kazandırdık. Bu sosyal tesisimizi hem öğrencilerimizin hem de Beşiktaşlı komşularımızın hizmetine açtık. Kitap Kafe Söyleşilerimize devam edeceğiz. Havalar ısındıkça bu kapalı alanımızı açarak yazar, düşünür ve gazetecilerimizi daha geniş kalabalıklarla buluşturacağız" ifadelerini kullandı. Başkan Akpolat, söyleşi sonrası Tema Vakfı’na Ataol Behramoğlu adına bağışlanan fidan plaketini kendisine takdim etti.


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.