SU SARNICI'NIN RESTORASYONUNDA SONA GELİNDİ

SU SARNICI'NIN RESTORASYONUNDA SONA GELİNDİOsmanlı döneminde şehrin su ihtiyacını karşılayan 300 yıllık Sadabad Su Sarnıcı, Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin'in talimatıyla 2 yıl önce restore edilmeye başlamıştı.

Titizlikle sürdürülen çalışmalar neticesinde ekipler toprağa gömülü olan yapının beden duvarlarını elle kazıp içindeki toprak ve molozları tamamen temizledi. Yapı, içinde ve dışında sonradan ilave olan muhdes yapılardan arındırıldı. Çimento esaslı sıvalar raspalanarak derzleri açıldı.Zaman içinde zayıflayan bağlayıcılar enjeksiyon tekniği ile güçlendirildi.Tonoz üstüne horasan harç ile şap, tonoz altına ise derzi yapıldı.Yapının sıvaları yenilenirken duvarların eksik kısımları aslına uygun olarak tamamlandı. Tek katlı taş yapı 6,5 metre yükseklikte ve 210 m2'lik alanı kapsıyor.

Kağıthane Merkez Mahallesi Eyüp Sultan Caddesi üzerinde yer alan tarihi yapıda Başkan Öztekin incelemelerde bulundu. Başkan Öztekin; '' Restorasyon çalışmalarında herhangi bir makina kullanılmaksızın tamamen el işçiliği ile yapıyı, aslına uygun şekilde restore ettik. Restorasyon çalışmalarında alanında uzman restoratör, mimar, inşaat mühendisleri ve işçilerden oluşan 50 kişi görev aldı.Çok yakında hizmete açacağımız bu tarihi eserimiz sosyal ve kültürel çalışmalara ev sahipliği yapacak.'' dedi.

x6o0sbei4dowjmhykcfvragq.jpg

pogkxs5qwbnnzc2tjvqwpIer.jpg

mauqrb9l13zxkz8iy5uyswqt.jpg

dkmx17opIolaf85htkyfvjr9.jpg

7rpipzr6oxwac9ulsjIud3yk.jpg

4yryinlwujqge7shldnofxga.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.