Bakan Selçuk 660 Bi̇n Tablet Dağıtılmasının Hedeflendi̇ği̇ni̇ Açıkladı

Bakan Selçuk 660 Bi̇n Tablet Dağıtılmasının Hedeflendi̇ği̇ni̇ Açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitime Dünya Bankası Kredisi’nden 23 milyon TL harcandığı açıklandı. Bakan Selçuk, Mart ayının 3. haftasına kadar 660 bin tabletin dağıtılmasının hedeflendiğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, uzaktan eğitime Dünya Bankası Kredisi’nden 23 milyon TL harcandığı açıklandı. Bakan Selçuk, Mart ayının 3. haftasına kadar 660 bin tabletin dağıtılmasının hedeflendiğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CHP Genel Başkan Yardımcısıİstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel’in soru önergesini yanıtladı.

"500 BİN TABLET DAĞITILDI"

Bakan Selçuk, “Koronavirüs salgını sebebiyle ortaya çıkan uzaktan eğitim sürecinde 500 bin öğrencinin teknolojik imkan ile uzaktan eğitime erişimi sağlanmıştır. Bakanlıkça dağıtımı yapılan tablet bilgisayar sayısının tedarik sürecine bağlı olarak 2021 Mart ayının 3. haftasına kadar 660 bin adedi geçmesi hedeflenmektedir. Tablet bilgisayarların yanında, 4.5 GSM hatlı 25 GB kotalı internet paketi dağıtımı da tamamlanmıştır” dedi.

“DÜNYA BANKASI KREDİSİNDEN 23 MİLYON TL HARCANDI”

Önergeye verilen yanıtta; Türkiye’de Güvenli Okullaşma ve Uzaktan Eğitim Projesi ile sağlanan kredinin; “Acil Durumlarda Bağlantı ve Bilişim Teknolojileri Altyapısı”, “Güvenli ve Kaliteli Dijital İçerik” ve “Eğitim Teknolojilerinin Güçlendirilmesi için Kurumsal Kapasite” bileşenlerine yönelik olarak kullanılacak olan Dünya Bankası Kredisi’nden, 12 Mart itibariyle yaklaşık 23 milyon TL harcandığı bildirildi.

“EBA’NIN GÜNLÜK KAPASİTESİ 3 MİLYON"

Bakan Ziya Selçuk, “EBA canlı ders altyapısı aynı anda 250 bin sınıfta çevirim içi ders yapabilecek kapasiteye ulaşmıştır. 30’ar dakika olarak gerçekleştirilebilen canlı dersler, gün içerisinde 18 farklı zaman diliminde hizmete sunulmaktadır. Bu doğrultuda günlük 3 milyon canlı ders gerçekleştirilebilmektedir” dedi.

“8,5 MİLYON ÖĞRENCİ KÜÇÜK CEP TELEFONU EKRANINDAN DERS TAKİP ETMEYE ÇALIŞTI”

Milli Eğitim Bakanı’nın yanıtını değerlendiren CHP'li Adıgüzel, şu yorumu yaptı:

“Bilindiği üzere geçtiğimiz Haziran ayında Dünya Bankası uzaktan eğitimi desteklemek adına 160 milyon dolar krediyi onaylamıştı. Verilen yanıtta bunun yaklaşık 23 milyon TL’sinin bugüne kadar harcandığı belirtilmektedir. Şimdiye dek yalnızca 500 bin tablet dağıtılmış, oysa yine MEB verilerine göre en az 2,5 milyonu aşkın öğrenci EBA’ya hiç erişememiş, 6 milyon öğrenci EBA’yı etkin kullanamamış, 8,5 milyon öğrenci ise dersleri küçücük cep telefonu ekranından takip etmeye çalışmış. Yine kırsalda yaşayan 1,5 milyon çocuğun yaşadığı bölgede internet altyapısı yok. Özetle, bugüne kadar dağıtılan tablet sayısının ve internet altyapısının mevcut ihtiyaca cevap vermediği ortadadır.

“10 YILDA BİR ARPA BOYU YOL GİDİLEMEDİ"

Yine örneğin; Bakanlık okullardaki internet altyapısının Fatih Projesi kapsamında yürütüldüğünü ifade ediyor. Ancak veriler 10 yılda bir arpa boyu yol gidemediğimizi gösteriyor. 81 ilde Fatih Projesi kapsamındaki toplam 47 bin 300 okulun sadece %46’sında etkileşimli tahta, %31’inde ise fiber altyapı bulunuyor. Lebalep kongreler ile pandemi sürecini uzatanlar, uzaktan eğitime uzak kalan, 1 yıldır sınıf yüzü göremeyen öğrencileri, öğretmenleri görmezden gelmeye devam ediyor. Oysa bir ülkenin en öncelikli, en hayati konusu çocukların, gençlerin yarına umutla bakabilmelerini sağlayabilecekleri bir eğitime erişebilmeleridir.”

 

Kaynak: ANKA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.