BAŞAKŞEHİR SIFIR ATIK VE GERİ DÖNÜŞÜMÜN LOKOMOTİFİ OLDU

BAŞAKŞEHİR SIFIR ATIK VE GERİ DÖNÜŞÜMÜN LOKOMOTİFİ OLDU

Başakşehir Belediyesi, sıfır atık ve geri dönüşüm alanındaki çalışmalarıyla göz dolduruyor. Bir yandan doğa ve çevre bilinci güçlendirilirken, diğer yandan yeşil alan miktarı artırılarak Başakşehirlilerin yaşam alanları genişletiliyor. Her yaş grubundaki Başakşehirliyi bilinçlendirmek adına çalışmalara ara verilmeden devam ediliyor.

35 bin çocuk katıldı

2023-2024 eğitim öğretim yılı içerisinde Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte 25 ilkokulda “Çocuklar Sıfır Atıkla Büyüyor” projesi hayata geçirildi. Projeye, 35 bin çocuk katıldı. Sınırları zorlayan çocuklar geri dönüşümden 13 bin 350 eser üretti. Yine, atıklardan bin 250 kıyafet yapıp sergiledi. Bir yandan çocuklarla birlikte sıfır atık ve geri dönüşüm süreci titizlikle yürütürken, diğer yandan evlerde, iş yerlerinde ve şehrin her noktasında geri dönüşüm küçük bir kartopu ile başladı, bir çığ gibi büyüdü.

Şehrin dört bir yanına millet bahçeleri açıldı

2024 yılında toplamda 60 bin 325 konuta, 50 bin öğrenciye ve 400 işletmeye sıfır atık bilgilendirmesi yapıldı. Çevre bilincini çok daha güçlü hale getirmek ve yeşil alan sevgisini artırmak adına Başakşehir Millet Bahçesi, Hoşdere Millet Bahçesi, Kayaşehir Millet Bahçesi, Ayazma Millet Bahçesi, Altınşehir Millet Bahçesi, Çam ve Sakura Millet Bahçesi, Sular Vadisi ve Bahçeşehir Gölet’in de yer alığı yüzbinlerce metrekare büyüklüğündeki yeşil alanlar Başakşehirlilerin hizmetine açıldı. Güvercintepe Millet Bahçesi’nde de sona yaklaşıldı.

216 bin ağacın kesilmesinin önüne geçildi

Yapılan çalışmalar kapsamında 12 bin 756 ton kağıt atık toplanarak 216 bin 859 ağacın kesilmesinin önüne geçildi. Günde, 100 ton geri dönüşebilir atık malzeme toplanmaya başlandı. 52 ton atık lastik geri dönüşüme kazandırıldı.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, sıfır atık alanındaki tüm kriterlerini yerine getiren kurumlara verdiği, ilçe geneli “Sıfır Atık Belgesi”ni alan İstanbul’daki ilk ilçe belediyesi oldu.

sxqugacjb7drwh6uiqgcbzym.jpg

qvf98uwrlynxgItq3sthdbwj.jpg

rujcvu4mgmpstrpk6zxvI9hf.jpg

2uu83nkwo6gt7jI0dhcfe9gz.jpg

lo5kf1xbpghsdjuzw9ewqkbd.jpg

pqkrqubIj81frsvnhfzuosth.jpg

jIcduhsileeov4qkzfymrkrx.jpg

o2acxskbys1gmfd4pjnlrcIt.jpg

gurhew8uycidb0hk3xcjw7m4.jpg

3g5pgwq7o2cmdsa6jeosbrux.jpg

lectxr0gk6537q21cx9yo4uv.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.