HAVADA, KARADA, DENİZDE EDEBİYAT

HAVADA, KARADA, DENİZDE EDEBİYAT

Her yıl sanatseverleri buluşturan Sarıyer Edebiyat Günleri’nin 9.su başladı. Boğazın eşsiz güzelliğine edebiyat hazzının eşlik ettiği Sarıyer’de Haydar Aliyev Parkı’na gelen edebiyatseverler müzikle sözün, şiirle öykünün, romanla oyunun buluşmasına tanıklık ederek, usta yazarlarla bir araya gelmenin keyfini yaşadı.

Sadece Sarıyerliler’in değil, tüm İstanbullular’ın da yakından takip ettiği Sarıyer Edebiyat Günleri’nin 9’uncusu başladı. Edebiyatseverler etkinliğin yapıldığı Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’na akın etti. Sanatın her dalından öne çıkan usta isimlerin edebiyatseverle buluştuğu etkinliğin ilk gününde; Dr. Canan Dağdeviren, Hüseyin Avni Danyal, Bülent Emrah Parlak, Kerem Fırtına, Başak Daşman, Sinan Tuzcu, Caner Cindoruk ve birçok ünlü isim sevenleriyle bir araya geldi.  Boğaz kıyısında 9 gün boyunca sürecek etkinliğin açılış konuşmasını Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yaptı. Programa; Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Nermina Mustafayeva, CHP Milletvekili Yunus Emre, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalıkçıkılç da katıldı.

BOĞAZDA EDEBİYAT

Edebiyat ve medya dünyasının ünlü isimleri ve usta kalemlerinin Sarıyer halkıyla buluşacağı 9 günlük program, boğazda “Şiir Teknesi” ile başladı. “Şiir Teknesi” nin ilk konukları ünlü oyuncular Hüseyin Avni Danyal, Başak Daşman ve müzisyen Suat Erdem oldu. Edebiyatseverlere şiir ziyafeti yaşatan ikinci konuk ise oyuncusu Kerem Fırtına idi. Fırtına’nın Şiir Hatları’ndaki konukları lise öğrencileri oldu. Usta isimler, boğaz sularında seyir halindeyken edebiyatseverlere müzik eşliğinde keyifli anlar yaşattı. Şiir Teknesi’ne binerek boğaza açılan yüzlerce vatandaş, şiir dinletisi sonrası Haydar Aliyev Parkı’nda bando ekibi tarafından karşılanarak 9. Sarıyer Edebiyat Günleri’ni resmen başlattı.

‘ŞİİR HATLARI’ BEŞİKTAŞ ve KADIKÖY’Ü KİREÇBURNU’NA TAŞIDI

İstanbul’un farklı ilçelerinden 9. Sarıyer Edebiyat Günleri’ne katılmak isteyen vatandaşlar da unutulmadı. Etkinliğin ilk gününde Beykoz’dan kalkan “Şiir Hatları” teknesi Burhan Karacan’ın şiirleri ve Grup Yol’a Düş’ün müzikleri eşliğinde vatandaşları, etkinliklerin yapılacağı Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’na taşıdı.

SAHNEDEN EDEBİYATA

On sekiz söyleşiden ilkini gerçekleştiren isimler Özge Özberk, Sinan Tuzcu, Caner Cindoruk ve Bülent Emrah Parlak oldu. ‘Sahneden Edebiyata’ söyleşisi ile alanı dolduran vatandaşlarla buluşan ünlü konuklar konuklar sahneden edebiyata uzanan yolculuklarını paylaştı. Sarıyer’de olmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden, oyuncu kimliklerinin dışında yazdıkları kitaplarla edebiyat dünyasında da var olan sanatçılar, sahne ve edebiyatın iç içe bir olgu olduğuna vurgu yaptı. Sahnede ya da setlerde yaratılan öyküleri kendilerinden de bir şeyler katarak canlandırmaya çalıştıklarını ifade eden oyuncular, “Üretim alanı olarak biri içe, diğeri dışa dönük bir eylem. Yazmak daha çok içindekini dışarı dönük paylaşmak, oynamak ise kalabalığın içinde bir şeyleri anlatmaktır” şeklinde konuştu.

ÇOŞKULU AÇILIŞ

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer Edebiyat Günleri’nin açılış konuşmasında, “Edebiyat özü sergileme sanatıdır. Biz de edebiyat günlerini çok değerli edebiyatçıların desteğiyle başlattık. Yaşar Kemal ve Vedat Türkali. Bugün onları mezarı başında andık. Sarıyer Edebiyat Günleri edebiyatımızın ustalarına göstermek istediğimiz vefanın yansımasıdır. Boğaziçinin kıyısı 9 gün boyunca edebiyata doyacak” dedi.

USTA İSİMLER BİR ARADA

Etkinliklerin birinci gününde edebiyatseverler Kireçburnu Haydar Aliyev Parkı’na gelerek birbirinden değerli yazarlara kitaplarını imzalattı. İnci Aral, Pelin Batu, Akın Birdal, Aydın Ilgaz, Nazım Alpman, Nilgün Ilgaz, Erdal Güney, Gönül Simpson, Yetkin Aröz, Nilgün Bakkaloğlu, Jilber Barutçiyan, Kubilay Çelenk, Başar Başarır, Yavuz Ekinci, Özgür Özgülgün ve Sarıyerli yazarlar imza günleri kapsamında okurlarıyla buluştu.

n3rlmpuje628kg7wugirzt9n.jpg

l10m7bnfibItucqjrl9qy25v.jpg

nIuswaazdiyovfksjg097ro4.jpg

flh5ot9qjuybxc6eymwpzawk.jpg

fei4cwz8p1armbd7jahs2wuk.jpg

v6ypvaft3n7id5ggfzukjqrr.jpg

z1cq7ofvfsqetyaowr6l0vxr.jpg

mmhqjydxdo586iv1rx4lzsw3.jpg

uvyajfwh5xkrbzrmzolIoaws.jpg

wxudtjndk3zqxb7bIn9f46ao.jpg

l1wpnio65mwf7k8htrg09r3o.jpg

xg6wea47uogywmzI0klfzm3j.jpg

fidpv20xyp5xrhrfgjh8ewyd.jpg

mfdgbniftesxg6kmuchjoyyb.jpg

0yhtfjkpyqvcpe9mozmx4btI.jpg

hlsd95xt0e6ncptmoy1sjykI.jpg

ouifyt9blwf8ze7bsxjwlagm.jpg

0frhvych625skeqqfjkaize7.jpg

kIydqhemotxcz4t5ipbr6avu.jpg

opdwa0nI7nrevjzksygwuj4u.jpg

gxyq7zs8xhrbldvy39h51d04.jpg

clbnrrt5yhtjwo8mgdnlvsgb.jpg

kr3vuiydwcoqjnz7oknbfy0h.jpg

bfap4ounql32meo5sg9jqk8j.jpg

hisrbanoqxutgn6w35fedvmj.jpg

hlyqaj1fldsen6tby79vwrrh.jpg

lguv1cbxprbmyn9qavqe30dz.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.