Askeri hastanelerde devrim !

Askeri hastanelerde devrim !

Askeri hastanelerde bundan böyle sadece "rütbeli" doktorlar değil, siviller de görev yapacak.

 Sağlık Bakanlığı ve TSK arasında imzalanan protokolle zorunlu hizmete tabi doktorların bu görevlerini askeri hastanelerde de yerine getirebilmesinin önü açıldı. Bedelli askerliğin de etkisiyle askeri hastaneler için ortaya çıkan hekim ihtiyacı bu yolla giderilmeye çalışılacak.

 

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Çelik, İşbirliğinin eğitim, lojistik ve sağlık hizmetlerini kapsadığını bildirdi. Çelik, halk sağlığı, hasta hakları ve güvenliği, akreditasyon ve çevre sağlığı konularında bakanlık olarak sertifikalandırma eğitimleri vereceklerini belirtti.

 

Çelik, bir diğer işbirliği alanının lojistik ve satın alma olduğunu söyleyen, “Sağlık Bakanlığı geniş bir hastane ağına sahip ve büyük miktarda tıbbi cihaz ve ilaç alımına çıkıyor. Bundan böyle TSK ile ortak ihaleye çıkabileceğiz veya aldığımız tıbbi ürünleri belli bir bedel karşılığında devredebileceğiz” açıklamasında bulundu.

 

Sağlık hizmeti alanındaki işbirliği

 

Sağlık hizmeti alanındaki işbirliğine de değinen Çelik, her iki kurumun da ihtiyaca göre karşılıklı personel görevlendirmesinin söz konusu olacağını ifade etti. Çelik, bedelli askerliğin de etkisiyle TSK'da hekim ihtiyacı ortaya çıktığını, protokolde bu ihtiyacın karşılanmasına yönelik düzenleme yer aldığını belirtti.

 

Çelik, “Zorunlu hizmet yükümlülüğü olan hekimlerimiz bu görevlerini dilerlerse askeri hastanelerde yerine getirebilecek. Zorunlu hizmet kurasında Milli Savunma Bakanlığının talebi doğrultusunda belirli oranda askeri hastaneler de yer alacak. Hekimlerimiz isterlerse bu pozisyonlar için de tercihte bulunabilecek.” açıklamasında bulundu.

 

İçme ve kullanma sularının ve su depolarının takibinde Sağlık Bakanlığı'nın görevli olduğunu, protokolle bu konuda da işbirliğine gidileceğini söyleyen Çelik, bazı yerlerde su depolarının izlenmesinde askeriyenin imkanlarından yararlanılabileceğini açıkladı.Haberin Nabzı Gazetesi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.