Bayrampaşalılar Sokakları İçin Oy Verdi

Bayrampaşalılar Sokakları İçin Oy Verdi

Bayrampaşa Belediyesi, isimleri aynı olan toplam 114 cadde ve sokağın isminin değiştirilmesi için "Sokağına İsim Ver" projesi kapsamında vatandaşları oy kullanmaya davet etti.

 Yaklaşık 15 bin vatandaş, sokağına isim vermek için sandık başına giderek oy kullandı. Vatandaşların önerdiği isimler arasında Mersin’de öldürülen Özgecan Aslan’ın ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isimlerinin bulunması dikkat çekti.

5490 sayılı kanunun 11 ve 14. maddelerine göre bir ilçe içerisinde aynı ad ve numarada sokak isimleri bulunamaz. Bu kanuna istinaden Bayrampaşa Belediyesi Türkiye'de ilk defa vatandaşların kendi sokak isimlerini belirlemeleri için demokratik seçim haklarını kullanmalarını sağladı. 10 mahallede toplam 114 cadde ve sokağın sakini kurulan 21 sandığın başına giderek oy kullandı.

AYDINER: KÜLTÜRÜMÜZ SOKAK İSİMLERİ İLE YAŞATILSIN

İsim değişikliğini belediyenin değil halkın yapması gerektiğini belirten Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, "Belediye olarak her sokağın isminin değiştirilmesi için üç isim önerdik. Bunun dışında vatandaşlara kendi önerilerini de yazabilecekleri bir kısım da bıraktık. Bu isim değişikliği sayesinde yanlış adreslere gitmenin de önüne geçeceğiz. Bizim sokak kültürümüz vardır, düğünleri, eğlenceleri ve asker uğurlamalarını yaparız. Sokak isimlerinin de bu kültür çerçevesinde yaşatılması için böyle bir karar aldık" dedi.

Nergiz Sokak’ın isminin Özgecan Aslan ismiyle değiştirilmesine ilişkin Aydıner, belediye için bir mahzuru olmadığını ve ailesi kabul ederse olabileceğini ifade etti.

"ÖZGECAN ASLAN İSMİ BAYRAMPAŞA’DA YAŞATILSIN"

Nergiz Sokak’ın isminin değiştirilmesi için oy veren Ercan Macit, "Mahalleli olarak başkanımızdan özel bir isteğimiz var. Mersin’de katledilen Özgecan Aslan isminin Bayrampaşa’da sokağımızda yaşatılmasını öneriyoruz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.