Bölünmüş yollar sayesinde büyük tasarruf

Bölünmüş yollar sayesinde büyük tasarruf

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bölünmüş yollarla 15,5 milyar TL tasarruf sağlandığını belirtti.

 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ev sahipliğinde  gerçekleştirilen 3. Sanayi Şurası kapsamındaki Bakanlar Oturumu’nda yaptığı konuşmada, yapılan üretim istenilen noktaya ulaştırılamıyorsa bunun hiçbir önemi olmadığını, bunun da iletişim ve ulaşıma duyulan ihtiyacı ortaya koyduğunu söyledi.

 

Türkiye’nin bugün 238 noktaya uçar hale geldiğini belirten Yıldırım, Türkiye’nin bu anlamda büyük bir başarıya imza attığını, dünyanın 7'inci, Avrupa’nın 3'üncü sırasında bir bayrak taşıyıcıya sahip olduğunu söyledi. Yıldırım, “Havacılıkta rekor üstüne rekorlar kıran, dünaya parmak ısırtan bir noktaya geldik” dedi.

 

Motorlu taşıt sayısında yüzde 100 artış

 

Türkiye’nin motorlu araç sayısının 2002’den bu yana yüzde 100 atarak 17,6 milyona çıktığını ifade eden Yıldırım, “Bölünmüş yolları yapmasaydık Türkiye’nin karayolu ağındaki trafik yükü İstanbul ve Ankara’nın trafiğinden beter olacaktı. Şimdi bile o sinyalleri alıyoruz. Bayramlarda, yılbaşı gibi önemli günlerde belirli akslarda sıkıntı yaşıyoruz” dedi.

 

Yıldırım, 10 yılda 16 bin 800 kilometre bölünmüş yol yaptıkları böylece bu alandaki kapasitenin 23 bin kilometreye ulaştığını belirtti.

 

Bakan Yıldırım, yapılan bölünmüş yollarla yakıt ve zamanla yılda 15,5 milyar lira tasarruf sağlandığını, bölünmüş yolların maliyetinin 60-65 milyar lira olduğu dikkate alındığında harcanan paranın 4 yılda geri döndüğünü söyledi.

 

Altyapı projelerinde fizibiliteye bakılmaması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, altyapı yatırımlarında stratejik kararlar verilerek, ülkenin geleceğine yönelik adımlar atılabileceğini  ifade etti. Yıldırım, “Talebin sizi zorladığı yere yol yaparsanız Türkiye’yi dengeli kalkındıramazsınız. Onun için yol ağımızı son 10 yılda ağırlıklı olarak Ankara’nın doğusunda artırma gayretinde olduk” diye konuştu.

 

Bakan Yıldırım, ayrıca yapılan bölünmüş yollarla, trafikte fazladan yakılan yakıtın azalmasıyla 2,5 milyon ton daha az karbondioksit salınımı gerçekleşmesini sağladıklarını belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.