ÇYDD Soma kurbanlarının çocuklarına sahip çıktı

ÇYDD Soma kurbanlarının çocuklarına sahip çıktı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) tarafından yapılan açıklamada, Soma’daki maden ocağı faciasında yaşamını kaybeden vatandaşlarımızın çocuklarına destek olunacağı belirtilirken, yaşanan olayın sorumlularının da en kısa zamanda hesap vermesi istendi

ÇYDD, Soma maden ocaklarında yaşanan felaketin, bir iş kazasının çok ötesinde olduğunu vurguladı. ÇYDD Genel Merkezi ve Sarıyer ÇYDD Başkanı Gül Çağlayan tarafından yapılan açıklamada, Soma’da yaşanan felaketi, “cinayet” sözcüğünün bile anlatamadığı belirtilerek, “Yaşananlar, dile ister istemez “katliam- kıyım” sözcüklerini getirmektedir” denildi.

ÇYDD merkezi tarafından hazırlanıp, tüm şubeler tarafından kamuoyuna duyurulan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Taş Kömürü’nün 140 dolarlık işçilik maliyetini, özelleştirmelerle, taşeronluk sistemiyle 24 dolara düşürenler,  maden ocaklarındaki ölümler sıralamasında, ülkemizin dünyada ilkler arasında yer almasının da sorumlusudur.

İş kazalarının, işçi ölümlerinin kader olmadığı, gelişmiş ülkelerdeki uygulamalardan açıkça görülmektedir. Hükümet artık bilime, uzman kişi ve kuruluşların sesine kulak vermeli; iş güvenliği ve işçi sağlığı için gerekli önlemleri almalıdır. 

“SOMA KATLİAMI”nın,  göstermelik değil gerçek sorumluları, en kısa zamanda hesap vermelidir.  

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak ölenlere rahmet, yakınlarına ve tüm ulusumuza baş sağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. 

Derneğimiz, Soma’da yitirdiğimiz işçilerimizin çocuklarına destek olmak amacıyla oluşturacağı projeleri önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacaktır.”

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.