Deniz bisikletleri güvenli mi?

Deniz bisikletleri güvenli mi?

İstanbul Kumburgaz’da kiraladıkları deniz bisikletiyle denize açılan ve bir daha kendilerine ulaşılamayan 5 gencin kaybolmasının ardından plaj ve sahil bölgelerinde eğlence amacıyla kiralanan deniz bisikletlerinin güvenliği gündeme geldi.

 Olayın ardından Kumburgaz’ı sahillerindeki deniz bisikletleri toplanırken Ayyıldız İş Sağlığı ve İş Güvenliği Uzmanı Muharrem Demirbilek, “Deniz bisikletleri ve benzeri araçlarla ilgili yetki karmaşası, yasal boşluklar ve belirsizlikler var. TBMM tarafından yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Örneğin deniz bisikletlerinde GPRS bulunması uygun olur" dedi.

Bilindiği gibi Kumburgaz’da kiraladıkları deniz bisikletiyle denize açılan ve bir daha kendilerine ulaşılamayan Mikail Çelik, Serdar Demir, Doğan Demir, Şükrü Kahraman ve Yusuf Büyükizgi’yi arama çalışmaları devam ederken sahillerde kiralanan deniz bisikletlerinin güvenliği ile ilgili Ayyıldız İş Sağlığı ve İş Güvenliği Genel Müdürü A Sınıfı İş Güvenliği Risk-Analiz Uzmanı Muharrem Demirbilek yaşanan olayı değerlendirdi.

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de bu tür kazaların yaşanmaması için öncelikle güvenlik tedbirlerine uyulması, ardından yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirten Muharrem Demirbilek, “Kumburgaz’da kiraladıkları deniz bisikletiyle denizde kaybolan gençlerin bulunmasını ve ailelerine kavuşmasını temenni ediyorum. Dilerim ki üç tarafı denizlerle kaplı olan ülkemizde deniz sezonunda milyonlarca kişinin akın ettiği, Aydın, Muğla ve Antalya başta olmak üzere tatil yörelerimizde benzeri üzücü olaylar yaşanmaz. Deniz bisikleti ve benzeri araçlarla denize açılanlar her zaman güvenlik riski altındadır. Deniz bisikleti ve benzeri araçlarda can yeleği olmadan asla denize açılmamalı, GPRS de bulundurulmalıdır. Ya da elektromanyetik alan kapsam dışına çıkıldığında alarm verecek elektronik cihaz bulunmalıdır. Bunun yanında sahillerde kiralanan deniz bisikletleri ve benzeri eğlence araçlarla ilgili yaşanan yetki karmaşası ve yasal sıkıntılar giderilmelidir” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.