Gaziosmanpaşa'da Seminer

Gaziosmanpaşa'da Seminer

Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen seminerde kadınlara rahim ağzı kanseri ile ilgili bilgi verildi.

 Gaziosmanpaşa Belediyesi ve Türk Kanser Derneği, rahim ağzı kanseri ve buna neden olan HPV virüsü ile ilgili vatandaşları bilgilendirmek amacıyla bir seminer düzenledi. Gaziosmanpaşa Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminere Gaziosmanpaşalı kadınlar büyük ilgi gösterdi.

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’nın eşi Neziye Usta’nın da katıldığı seminere konuşmacı olarak katılan Yrd. Doç. Dr. Emine Ergül, dünyada her 2 dakikada bir kadının rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, “Rahim ağzı kanseri dünyada kadınlarda en sık görülen kanser türlerindendir. Bu kanser türüne neden olan HPV virüsü son derece yaygın, bulaşıcı ve belirti göstermeyen bir virüstür. Belirti göstermediği için insan, başka kişilere kolayca bulaştırabilir. Bazı durumlarda vücut kendiliğinden bu virüsleri yenebiliyor ancak yenemezse, yıllar sonra rahim ağzı kanseri olarak bize dönme ihtimali var. İşte rahim ağzı kanseri, bu virüsün neden olduğu anormal hücrelerin çoğalması ile gerçekleşiyor. Bu, genellikle uzun yıllar alıyor, ancak nadir durumlarda kısa süre içinde de gelişebiliyor. Rahim ağzı kanseri, ölümle sonuçlanabildiği gibi, tedavi edilmezse doğurganlığı da etkileyebiliyor. HPV’nin çok önemli bir sonucu da genital siğiller. Bazı HPV tipleri de son zamanlarda sıklıkla görülen genital siğillere sebep oluyor. Tedavisi mümkün ama çok sancılı bir süreç. Tedavi edilse bile sıklıkla kendini tekrarlayabiliyor” dedi.
Erken evlenme, eşin çok eşli olması, gebelik sayısının fazla olması, sık partner değiştirme ve sigara kullanımı gibi durumların rahim ağzı kanseri riskini arttırdığına ve erken teşhisin önemine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Emine Ergül, “Hastalık bulgu vermeye başladığında çoğunlukla ilerlemiş safhadadır. Rahim ağzı kanserinin ilerlemesi bazen çok hızlı olabildiğinden, kanserin erken dönemde saptanabilmesi için tüm kadınların düzenli jinekolojik muayene ve PAP Smear testi yaptırmalarının büyük önemi vardır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.