“Hırsızlara Dur Deyin “

“Hırsızlara Dur Deyin “

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü’nde (TDP) görevli Komiser Yardımcısı Mustafa Yeyin ve Polis Memuru Mustafa Furtuna evden hırsızlık olaylarına karşı vatandaşları uyardı. Hırsızlar için kapı önünde ki paspasların ve a

 “TDP SUÇ OLUŞMADAN ÖNCE  BİLGİLENDİRİR”

Toplum Destekli Polisliğin; suçlara karşı halkın bilgilendirilmesini sağlayan, suç oluşmadan önce suçu oluşturan nedenleri araştırarak önlemeye yönelik çalışmalar yapan, suçla mücadelede toplumun tüm kesimlerinin katılımı ile ortak çalışmalar yürüten ve olumsuz faktörlerin belirlenmesi ve giderilmesine yönelik ilgili kişi kurum ve kuruluşlarla iş birliği sağlayarak çalışmalar yapan bir emniyet birimi olduğu açıklayan Komiser Yardımcısı Mustafa Yeyin evden hırsızlığa karşı bilgiler verdi.

Sadece polislerin alacağı önlemlerin hırsızlık olaylarına karşı yeterli olamayacağının altını çizen Yeyin, vatandaşların da hırsızlık olaylarına karşı duyarlı olmaları gerektiğini vurgulayarak, insanların alacakları basit önlemlerle hem kendi  hem de komşularının evlerini hırsızlık olaylarına karşı koruyabileceklerinin önemine değindi.

 “SOKAKLARINIZI VE ÇEVRENİZİ GÖZLEMLEYİN”

Vatandaşların, karşılaştığı olumsuzlukları mağduriyet oluşmaması için emniyet güçlerine bildirmelerinin büyük önemi bulunduğunu belirten Yeyin, şunları kaydetti:

“Hırsızlık olaylarına karşı evlerde alınabilecek basit önlemlerle hırsızlık olaylarının önüne geçebilirler. Unutmayalım hırsızlar çok uğraşacak, gürültü çıkaracak ve zaman harcayacakları yerlere girmek istemez. Evlerinde uzun süre vakit geçiren vatandaşlarımızın sokaklarını ve çevrelerini gözlemlemelerini, kendi ve komşularının güvenliği için yararlı olacaktır. Bütün önlemlere rağmen hırsızlık olayları meydana gelmişse hiç bir şeye dokunmadan ücretsiz 155 Polis İmdat telefonunu arayarak polisin gelmesi beklenmeli” dedi

            “UNUTMAYIN! HIRSIZLAR ÖNCE PLAN YAPAR”

Hırsızların, hırsızlık öncesi  plan yaptıklarını belirten Polis Memuru Mustafa Furtuna ise yapılan hırsızlıkların semt pazarlarının kurulu olduğu günlerde veya toplumsal olayların olduğu zamanlarda arttığını söyledi.

Hırsızların evde kimsenin olup olmadığını öğrenmek için  basit yöntemler kullandığına dikkat çeken Furtuna; “Hırsız evin önünde bulunan paspası gelip yerini değiştiriyor veya paspası ters çeviriyor ve 1-2 gün sonra tekrar eve gelip bakıyorlar. Eğer paspas hala ters duruyorsa kimsenin evde olamadığını düşünüp o eve hırsızlık amacıyla giriyorlar” dedi.

“AYAKKABILARINIZA DİKKAT EDİN”

Evin önünde bulunan ayakkabıların  bile hısızlar için fırsat olduğunu söyleyen Furtuna, hırsızların kapının önünde bulunan ayakkabıların içine tek tek taş koyduklarını belirterek, aynı şekilde birkaç gün sonra yeniden gelerek ayakkabının içine bakarak taşların yerinde olduğunu gördüklerinde evde kimsenin olmadığı düşüncesiyle hırsızlık teşebbüsünde bulunduklarını ifade etti.

“KAPILARINIZ İÇİN GÜVENLİ KİLİT KULLANIN”

Kapı kilidi kesitleri üzerinden örnekler  veren Furtuna: “Yeni bir eve taşındığınızda mutlaka kapı göbek kilidinizi değiştirin ve daha güvenli kapı kilitleri kullanın. Aynı zamanda pencerelerinizi de hırsızlıklara karşı dayanaklı hale getirin. Pencerelerinizde çocuk kilidi denilen aparatları kulanın bu aparatlar aynı zamanda hırsızlık olaylarını önleyebilmektedir” şeklinde hırsızlık olaylarına karşı alınabilecek bilgiler verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.