İstanbul hızlı trenle Bulgaristan'a bağlanacak!

İstanbul hızlı trenle Bulgaristan'a bağlanacak!

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul’u Bulgaristan sınırına bağlayacak olan yüksek hızlı tren ihalesine çıkmak istediklerini söyledi.

 Bakan Lütfi Elvan, Shangri- La Otel’de düzenlenen 11’inci Avrupa-Kafkasya-Asya Ulaşım Koridoru (TRACECA) Bakanlar Konferansı’na katıldı. Hükümetlerarası Komisyon Başkanlığı’nı, Tacikistan'dan devralan Bakan Elvan burada yaptığı konuşmasında, ulaşımla ilgili yaptıkları çalışmaları anlattı.

Türkiye’nin sahip olduğu tünel uzunluğuyla ilgili bilgi veren Elvan, “128 kilometrelik tünel açılışı gerçekleştireceğiz sadece 2015 yılında. Son 12 yıl içinde aşağı yukarı 330 kilometrelik tünel yapımı gerçekleştirdik. 2003 yılına kadar Türkiye’nin sahip olduğu tünel uzunluğu sadece 50 kilometreydi. Yolların kısaltılması, demir yollarına ağırlık verilmesi gerçekten ciddi bir ekonomik canlılık ortaya koydu. Turizm açısından da canlılık ortaya koydu. Bu çerçevede iş birliğimizin daha da güçlendirilmesini düşünüyorum” dedi.

İstanbul’u Bulgaristan sınırına bağlayacak olan yüksek hızlı tren ihalesine girmek istediklerini kaydeden Bakan Elvan, “Bu yıl İstanbul’u Bulgaristan sınırı Edirne Kapıkule’ye bağlayan yüksek hızlı tren ihalesine de çıkmak istiyoruz. Bu konuda gerekli çalışmaları arkadaşlarımız yapıyor. Batı’yı- Doğu’ya bağlayan güzergahlarda önemli çalışmalarımız söz konusu olacak” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.