İstanbul'a "Tapulu Otopark" projesi!

İstanbul'a "Tapulu Otopark" projesi!

İstanbul’da araçların park yeri sorunu her mahalleye kurulacak "Tapulu Otopark"lar ile çözülecek.

 Milliyet’ten Kıvanç El’in haberine göre İstanbul’da mahallere yapılacak olan otopark projesinin detayları ortaya çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş otopark projesinin detaylarını anlattı. Buna göre İstanbul’da ilk etapta metronun gittiği mahallelerde ve kendi otoparkı olmayan sitelerin bulunduğu belirlenen bölgelere boş arazi varsa alınacak ve buraya o mahallede kaç "hane" varsa o kadar aracın gireceği bir otopark inşa edilecek. Otopark hazinenin boş arazisi varsa oraya inşa edilecek eğer yoksa ise özel arazi satın alınacak.

 

Bir araçlık tapu 15 Bin TL

 

Mahallede terk edilmiş bir bina varsa otopark için bunun satın alınması yoluna da gidilebilecek. İlk taslak hesaplamalara göre otoparktaki her araç yeri 15 bin liraya satılacak. Örneğin 100 araçlık bir otopark, 15 bin liradan toplamda 1.5 milyon liralık bir rakama satılmış olacak. Bu bedel de inşaat bedelini karşılayacak. Her haneye bir "otopark tapusu" verilecek. Evi olanların bir de o mahallede otopark tapusu olacak. Mahalleli aracı varsa aracını buraya bırakacak, yoksa bu otoparkı işletme seçeneğini de kullanabilecek.

 

Çalışma yapılıyor

 

Dev otopark projesi için bazı bölgelerde pilot alanlar da tespit edildiği öğrenildi. Birkaç maddelik yasal düzenleme yapılmasıyla projeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi hayata geçirecek ve İstanbul’un otopark problemi de projenin yaygınlaşması ile yıllar içinde ortadan kalkmış olacak. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.