Kağıthane ile Sarıyer arasındaki tabela farkı

Kağıthane ile Sarıyer arasındaki tabela farkı

Kağıthane ile Sarıyer Belediye Meclis salonlarındaki parti gruplarına ait odaların kapısına asılan tabelalar arasındaki fark, Türkçe dil bilgisi konusunda sahip olunan bilgide düşülen yanlışı gözler önüne seriyor.

Aslında iki meclis salonundaki tabelalarda anlatılmak ya da belirtilmek istenilen aynı ama yazım farkı, dilimizi kullanırken dikkat edilmeyen bazı önemli noktalara işaret ediyor.

Çünkü CHP ve AK Parti meclis üyelerinin kullandığı odaların kapısındaki tabelaların Sarıyer’de olanınkinde ‘grup’, Kağıthane’dekinde ise ‘gurup’ yazıyor. Konuşma dilinde her ikisi de aynı şekilde söylense de aradaki anlam farkı çok önemli. Grup, aynı yerde bulunan kimse ve nesneler bütününü belirtirken, ‘gurup’ ise güneşin batışı sırasında ortaya çıkan kızıl görüntüyü anlatır. Ayrıca isim halini almış kısaltmalar arasına da nokta işareti koyulmaz. Yani bu kurala göre de CHP, C.H.P. olarak yazılamaz.

Bu nedenle Sarıyer Belediye Meclisi salonundaki grup odalarının kapısında asılan tabelalar doğru yazımı, Kağıthane’dekiler ise yanlış yazımı gösteriyor. İlgililerin de bunu dikkate alarak yanlışı düzeltmeleri bekleniyor.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.