Madencilik ve taşocakçılığı sektöründe artış

Madencilik ve taşocakçılığı sektöründe artış

Türkiye İstatistik Kurumu, Yurt içi üretici fiyat endeksinin 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,05 artış olduğu açıkladı.

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Yurt içi üretici fiyat endeksi , 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,05 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 2,60 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,41 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8,03 artış gösterdi.

 

Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %4,68 artış, imalat sanayi sektöründe %0,98 artış, elektrik ve gaz sektöründe %0,51 artış ve su sektöründe %0,53 artış olarak gerçekleşti.

 

En yüksek aylık artış ham petrol ve doğalgazda 

 

Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler, ham petrol ve doğalgaz  yüzde 41,61, kok ve rafine petrol ürünleri yüzde 5,97, metal cevherleri yüzde 2,94 alt sektörleridir. Buna karşılık giyim eşyası yüzde -2,44, içecekler  yüzde -0,49  ve kömür ve linyit yüzde -0,17 bir ay önceye göre endekslerin en fazla gerilediği alt sektörler oldu.

 

En yüksek aylık artış enerji malında 

 

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2015 yılı Mart ayında en yüksek aylık artış enerji mallarında ve en yüksek yıllık artış dayanıksız tüketim mallarında gerçekleşti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.