Milli Hızlı Tren raylara iniyor

Milli Hızlı Tren raylara iniyor

Milli Elektrikli Lokomotif E1000 Projesi hakkında açıklamalarda bulunan Işık, TCDD’nin manevra ve kısa mesafe yük taşıma ihtiyaçlarını karşılamak için 1 megavat gücünde elektrikli lokomotif geliştirildiğini ve prototip üretildiğini söyledi.

 Hızlı tren ve yüksek hızlı trenlere hareket kabiliyeti veren cer sisteminin yerli imkanlarla tamamlandığını belirten Işık, “Şu ana kadar tamamı ithal ediliyordu. 

 
Test sürüşleri sonuçlanma aşamasında. 1 megavatlık cer sisteminden, 5 megavatlık cer sistemine geçiş yapacağız. Proje, cari açığın azaltılması ve ihracatın artması noktasında çok önemli bir adım. Türkiye, raylı sistemlerde dünya otoritelerinden birisi olacak” ifadelerini kullandı.
 
Işık, şu bilgileri verdi: “2011 yılında başlanan projenin, kasım ayında tamamlanması planlanıyor. 
 
Proje sayesinde demiryolu taşımacılığının en kritik bileşeni olan ve tamamıyla yurt dışına bağımlı olduğumuz çekiş ve tren kontrol sistemi ilk defa Türkiye’de tasarlanıp, lokomotif üzeri entegrasyonları yapılarak, TCDD’ye teslim edilecek. Elektrikli lokomotifi ürettik, test sürüşleri tamamlandı. Özgün milli trene doğru önemli bir adım attık sırada elektrikli otomobil var.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.