Okul servisi şoförlerine tespih yasağı!

Okul servisi şoförlerine tespih yasağı!

İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelgeye göre; okul servisi sürücüsü, görev süresi içinde araçta ya da görev alanlarında sigara içmeyecek, tespih, zincir gibi takılar kullanmayacak

 İçişleri Bakanlığı, okul önlerinde alınacak trafik tedbirleri ve servis araçlarının denetimine ilişkin bir genelge hazırlayacak tüm illere gönderdi.

Genelgeye göre, trafik polisleri, öğrencilerin giriş çıkış saatinde okul önlerinde ve büyük kavşaklarda önlem alacak. Araçlarda taşıma sınırının üzerinde öğrenci bulunmayacak. Okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerinini taşıyan araçlarda rehber personel bulundurulacak. Servis araçlarının, Okul Servis Aracı Özel İzin Belgesi ve Okul Servis Araçları Bakım ve Onarım Takip Formu denetlenecek.
Okul servis araçlarında "Okul taşıtı" yazısı ve "Dur" kırmızı ışık veren lambanın araç üzerinde ve çalışır olması sağlanacak. Araç camlarında renkli cam ve camların üzerinde renkli film tabakası bulunmayacak. Her koltukta emniyet kemeri yer alacak.
TAKI KULLANMAK YASAK
Servis sürücüleri görev süresi boyunca firmanın belirlediği kıyafeti giyecek, giysiler ütülü ve temiz olacak. Sürücü, her gün traş olacak ve kişisel hijyene dikkat edecek. Sürücü, görev süresi içinde araçta ya da dışarıda görev alanlarında sigara içmeyecek, tespih, zincir gibi takılar kullanmayacak.
Sürücü, öğrenci, veli, okul idarecileri, şirket yöneticileri ya da çalışanlar ile ilişkilerinde ve trafikte nazik ve hoşgörülü olacak. Servis şoförü, öğrencilerle iletişimde laubali davranışlardan kaçınacak, konuşurken argo sözcükler kullanmayacak. Şoför, öğrencilerin kendisi, ailesi, arkadaşları, inançları ve tuttuğu takım gibi değerleri ile ilgili hiçbir koşulda olumsuz sözler söylemeyecek.
Hangi gerekçeyle olursa olsun öğrencilere fiziki müdahalede veya kaba muamelede bulunulamayacak. Öğrencilerle sarılma, kucaklaşma, öpme ve benzeri fiziki temas kurulamayacak.
ARAÇTA LOGO VE SÜSE DE İZİN YOK
Araçlar daima temiz tutulacak. Araçlarda ilk yardım seti kolay ulaşılabilir yerde ve kullanılabilir durumda bulundurulacak. Araçta görüntüyü bozacak ve tehlike yaratacak gereksiz aksesuar ve süsleme kullanılmayacak. Araçların dışında izin verilen dışında hiçbir logo, yazı, çıkartma ve şerit bulundurulmayacak. Araçta öğrencilerin yaralanmasına sebep olabilecek sert cisimlerin üzeri kaplanacak.
Servis şoförlerinin bulaşıcı hastalık taşıyıp taşımadığı belirli aralıklarla kontrol edilecek. Servis araçlarının bakım ve onarımı 6 ayda bir yapılacak, taşıtların cinsine göre Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre periyodik muayeneleri düzenli takip edilecek. Araçtaki görüntü ve müzik sistemleri taşıma hizmeti sırasında kullanılamayacak.
Şoförler, son 5 yıl içinde bilinçli taksirli olarak ölümlü trafik kazasına karışmamış olacak, alkollü olarak araç kullanma ve hız kurallarını ihlal nedeniyle sürücü belgesi birden fazla geri alınmış olmayacak. Araçların kapıları sürücü kontrolünde otomatik açılıp kapatılabilir olacak, camlarda tel kafes bulunacak. Yangın tüpü kolay ulaşılabilir ve bakımlı tutulacak. Lastik standartlarına uyulacak.
ÖĞRENCİYE KIRICI SÖZ SÖYLENMEYECEK
Öğrencileri güvenli bir şekilde araca bindirmek ya da indirmek için trafik de dikkate alınarak uygun yer seçilecek. Öğrenciler araca bindiğinde kapı kapatılacak, bütün öğrenciler yerine oturup emniyet kemerini takmadan ve servis rehberinin "hareket edebiliriz" uyarısını almadan araç hareket ettirilmeyecek.
Sabah geç kalan, emniyet kemeri takmayan veya araç içinde kurallara uymayan öğrencilere kırıcı söz söylenmeyecek. Uygun olmayan davranış "Araç içi uygunsuzluk formu" doldurularak servis müdürlerine iletilecek. Öğrencilerin belirlenen güzergahlar dışında farklı yerlerde inme veya alışveriş ve benzeri nedenlerle aracı durdurma talebi kabul edilmeyecek.
Servislerde öğrenciden başka kişiler taşınmayacak. Öğrenci, eve bırakıldığında aileden birine teslim edilecek. Araçta öğrenci varken akaryakıt alma ve benzeri gerekçelerle durulmayacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.