Sarıyer’in okulları demokratikleşme yolunda

Sarıyer’in okulları demokratikleşme yolunda

Katılımcı demokrasiyi okullarda uygulamak ve geliştirmek amacıyla Sarıyer Belediyesi’nce hazırlanan; Sarıyer Belediyesi’yle birlikte Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Hollanda Başkonsolosluğu, İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları ve Bilgi Üniversitesi tarafın

1 yıl boyunca çeşitli etkinliklerle demokrasiyi anlamayı, demokratik yaşamı ilk ve orta öğretim öğrencilerinin bilincine yükseltmeyi, eğitim yaşamı içinde uygulamayı amaçlayan ve 2014 Nisan’ında düzenlenecek bir sempozyumla son bulacak projenin bilgilendirme toplantısında açılış konuşmasını Dr. Natuk Birkan İlköğretim Okulu öğrencisi Kaan Erdem gerçekleştirildi. Yaşamın çeşitli alanlarındaki demokrasi gözlemlerini ve demokrasiyle tanışma öyküsünü katılımcılarla paylaşan Erdem’in ardından Bilgi Üniversitesi Rektör Danışmanı Emre Gönen ve Sarıyer İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Akgündoğdu birer teşekkür konuşması yaptı. 

Güçlü demokrasi için güçlü yerel yönetim…
Toplantıda Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Seçkin Özdemir de bir konuşma gerçekleştirdi. Yoğun çalışma temposu dolayısıyla toplantıya katılamayan Belediye Başkanı Şükrü Genç’in selam ve başarı dileklerini ileterek sözlerine başlayan Özdemir, değişen dünyada yerel yönetimlere düşen görev ve sorumluluğun arttığını vurguladı. Güçlü yerel yönetimin güçlü demokrasiyi oluşturmada önemli rolü olduğunu belirten Özdemir, evrensel demokrasi değerlerine erişebilmek için demokrasi kültürü ve bilincini taşıyan yöneticilere gereksinimin bugün her zamankinden daha fazla olduğuna değindi. Sarıyer Belediyesi’nin, başta Sarıyer Kalkınma Eylem Planı olmak üzere bu amaçla gerçekleştirdiği çalışmaları katılımcılara aktaran Özdemir, yurttaşların karar mekanizmalarında etkin biçimde yer almasını sağlayarak, katılımcı demokrasinin temel faktörlerini hayata geçirdiklerini ifade etti. Okullardaki demokratikleşme projesinin de bu anlayışın bir ürünü olduğuna işaret eden Özdemir, projeye katkı sağlayan tüm kişi ve kuruluşlara şükranlarını sundu.
Özdemir’in konuşmasını, Proje Koordinatörleri Ayşe Beyzaova ve Işın Orhangazili’nin sunumları izledi. Sarıyer’in çeşitli okullarından gelen öğrenciler de toplantıda söz alarak proje üzerine görüş ve önerilerini dile getirdi. Toplantıda son sözleri, Özel Natuk Birkan İlk ve Ortaöğretim Okulu Müdürü-İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Genel Müdür Vekili Selçuk Dereci söyledi. Okul günlerinden mesleki yaşamına uzanan çizgide, verdiği çeşitli örneklerle demokrasi üzerine düşüncelerini anlatan Dereci, kurum olarak projenin bir parçası olmaktan büyük sevinç duyduklarını kaydetti. Dereci, projeye destek veren tüm kurumlara teşekkürlerini iletti. Katılımcılar, projenin bir sonraki buluşmasında görüşmek üzere salondan ayrıldı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.