Türkiye'nin Yüzde 1'i Bağcılar'da Yaşıyor

Türkiye'nin Yüzde 1'i Bağcılar'da Yaşıyor

Türkiye istatistik Kurumu’nun (TÜİK), Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre, toplam 752 bin 250 nüfusuyla İstanbul’un en kalabalık ilçesi olan Bağcılar’da Türkiye’nin yüzde 1’i yaşıyor.

 Türkiye’nin 81 ilinden insanın yaşadığı ve nüfus olarak İstanbul’un en kalabalık ilçesi olan Bağcılar, gerek coğrafi konumu gerekse ülke ekonomisine yaptığı katkı açısından da Türkiye’nin en önemli ilçeleri arasında bulunuyor. Türkiye’nin yüzde 1’inin yaşadığı ilçe hizmete sunulan sosyal ve kültürel projeleriyle de adından sıkça söz ettiriyor.

TÜİK tarafından açıklanan nüfus sayımı sonuçlarına göre 752 bin 250 ilçe sakininin yaşadığı Bağcılar, ilçe statüsü kazandığı 1992 yılından bu yana hayata geçirilen vizyon projeleriyle geçmişteki imajından sıyrıldı. Son yıllarda büyük bir değişim ve dönüşüm yaşayan ilçede, değişik sebeplerle ülkemizin 81 vilayetinden göç eden ve 1924 mübadelesiyle Balkanlar’dan gelip yerleşenler yaşıyor.


Bağcılar Belediyesi’nin sergilediği başarılı yönetimle mimari, sosyal ve kültürel alanlarda büyük mesafeler kat eden Bağcılar, şimdi yaşadığı dönüşüm ve gelişim ile konuşuluyor. Atatürk Havalimanı’na, Basın Ekspres Yolu, E-5 ve TEM bağlantı yollarına yakınlığı ile de önemli bir avantaja sahip olan Bağcılar markalı konut projelerine, ofis ve otellere de ev sahipliği yapıyor.


Ulaşım ve altyapıda önemli projelerin hayata geçirildiği Bağcılar’da şu an bir metro istasyonu ile bir de tramvay hizmet veriyor. 2013 yılında açılışı yapılan Bağcılar-Kirazlı-Metrokent metro hattı ilçenin, İstanbul’un diğer ilçelerine entegrasyonuna da katkıda bulundu. Gebze-Halkalı yüzeysel raylı sistemi ve Marmaray ile birlikte Atatürk Havalimanı, Kadıköy, Maltepe ve Taksim gibi önemli merkezlere ulaşım tamamen raylı sistemle yapılıyor. Mahmutbey Mecidiyeköy Metro hattının da hizmete girmesiyle toplu ulaşım daha da rahatlayacak. Atatürk Havalimanı’na 5 km. uzaklıkta olan, önemli bağlantı yolları üzerinde bulunan Bağcılar’da, Türkiye’nin önemli ticaret merkezleri faaliyet gösteriyor.

BAĞCILAR MİMARİ, SOSYAL VE KÜLTÜREL ALANDA DEĞİŞİYOR

Bağcılar ayrıca, dezavantajlı gruplara yönelik çalışmalarla da dikkat çekiyor. Engellilere, kadınlara, çocuklara, gençlere yönelik özel çalışmalar yürütülüyor. Hizmete sunulan Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı’nda değişik branşlarda kurslar veriliyor. Halk Sarayı’nda çeşitli etkinlikler düzenlenirken Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde de kadınlara yönelik kurslar veriliyor. İlçede aynı zamanda meyve bahçeleri de yükseliyor. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren Bağcılar Belediyesi, Nostalji Bahçeleri Projesi adı altında üzüm bağı, kiraz, kayısı, kestane, fındık bahçesini inşa etti.


YENİ GELECEK BAĞCILAR

Bağcılar’da mimari, sosyal ve kültürel anlamda önemli projeleri hayata geçirdiklerini ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, ilçenin şimdi Nostalji Bahçeleri, yeşil parkı, prestij yolları ve Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yenilenen konutlarıyla dikkat çektiğini belirtti. Çağırıcı, “Bağcılar’da ülkemizde bir ilk olan 8D sinema ve Planetaryum’u hizmete sunduk. Yurt içinde ve yurt dışında olmak üzere 6 yılda 7 uluslararası sempozyum düzenledik.” diye konuştu.

‘Yeni Gelecek Bağcılar’ı yeni projelere kavuşturduklarının altını çizen Çağırıcı şunları söyledi: “Bin 500 kişilik, açılır kapanır tavanlı amfi tiyatro, 26 bin metrekarelik uluslararası düzeyde bir kongre merkezi hayata geçireceğiz. 60-70 milyonluk Bilim Müzesi inşa edeceğiz. Yedi tane kapalı yüzme havuzumuzun inşaatı devam ediyor. Şu an üç kapalı yüzme havuzumuz hizmet veriyor. İkisini de yeni yıl ile birlikte hizmete sunacağız. İstanbul’un en büyük meydanını inşa edeceğiz. Çevre düzenlemesi tamamlandığında 55 bin metrekare büyüklüğünde bir meydana kavuşacağız. Daha güzel bir Bağcılar için çalışıyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.