Yaşar Kemal Yolumuzu Aydınlattı

Yaşar Kemal Yolumuzu Aydınlattı

Doğa ile insanı iç içe düşünen büyük bir barış felsefesinin bu çağdaki temsilcisiydi.

 Önceki gün yaşamını yitiren büyük edebiyat ustası Yaşar Kemal binlerce kişinin katıldığı törenle toprağa verildi.

Teşvikiye Camisi’ne yapılan törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek,ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, CHP milletvekilleri,  Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı ve CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili aday adayı Yüksel Mansur Kılınç’ın  yanı toplumun her kesiminden binlerce kişi katıldı.

Cami önünde toplanan bir grup, “Yaşar Kemal onurumuzdur” diye slogan attı. Semt sakinleri de binaların pencerelerine çıkarak, alkışlarla Yaşar Kemal’i son yolculuğuna uğurladı.

Törenin ardından Yaşar Kemal’in cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda da yakınları ve sevenlerinin gözünden Yaşar Kemal’in anıldığı bir tören düzenlendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Yaşar Kemal’i lise yıllarında İnce Memed’ini okuyarak tanıdım. Barışı seven, barışı her ortamda savunan, insan haklarını savunan dik duran onurlu bir insandı. Onun romanlarında farklı bir tat var. Bizim bir anlamda İnce Memed’imizdi. Nobel Ödülü Yaşar Kemal’e verilmeliydi. O bizim gönlümüzde Nobel Ödülü alan bir yazarımızdı” dedi.

YÖN Radyo Yönetim Kurulu Başkanı ve CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili aday adayı Yüksel Mansur Kılınç Yaşar Kemal’in tüm Türkiye’nin en birleştirici değerlerinden biri olduğunu söyledi.

Yaşar Kemal’in Anadolu’yu evrensel değerlerle buluşturan büyük bir sanatçı ve aydın olduğunu ifade eden Yüksel Mansur Kılınç, Türkülerimizi, ağıtlarımızı, efsanelerimizi, dağlarımızı,akarsularımızı, denizlerimizi, yani Anadolu’nun güzel coğrafyasını, insanını tüm dünyaya anlattı. Doğa ile insanı iç içe düşünen büyük bir barış felsefesinin bu çağdaki temsilcisiydi, şeklinde konuştu.

Yaşar Kemal’i her zaman YÖN Radyo’nun bir dinleyicisi, kurucusu, programcısı yani YÖN ailesinin doğal bir üyesi olarak kabul ettiklerini belirten Yüksel Mansur Kılınç, "Yaşar Kemal’in eserlerinin kaynağında türkülerimiz vardı, ağıtlarımız vardı, Anadolu felsefesi vardı. Bu nedenle biz de türkülerimizi “Anadolu’dan Evrensele” sloganıyla dünyaya taşırken Yaşar Kemal’in eserleri yolumuzu aydınlattı" dedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.