1 milyon 452 bin öğrenci sevinecek

1 milyon 452 bin öğrenci sevinecek

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Genel Müdürü Prof. Dr. Recep Kaymakcan, yaptığı açıklamada, üniversite öğrencilerinin merakla beklediği YURTKUR kredi ve burs başvuru sonuçlarının dün itibariyle açıklandığını belirtti.

 AA'nın haberine göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 1 Ocak 2014 tarihinden geçerli olacak burs ve kredi rakamlarını açıkladığını hatırlatan Kaymakcan, 2014 yılından itibaren kredi ve burs bedellerinin lisans öğrencileri için 300, yüksek lisans öğrencileri için 600, doktora öğrencileri için 900 lira olarak belirlendiğini söyledi.

 

Yeni kredi ve burs miktarlarının üniversite öğrencilerine hayırlı olmasını dileğinde bulunan Kaymakcan, şöyle konuştu:

 

"2014 yılında 100 bin öğrenciye burs tahsisinde bulunulmuştur. Ayrıca 2013-2014 akademik yılında 542 bin 147 öğrencimiz, öğrenim kredisi kullanmaya hak kazanmıştır. Burs alamayan ve çalışmayan herkese öğrenim kredisi tahsisinde bulunmaktayız. Kredi ve bursu birlikte değerlendirdiğimizde, toplam 1 milyon 452 bin 363 öğrencimize Ocak 2014 itibariyle burs ve öğrenim kredisi tahsisi yapılmıştır."

 

Türkiye genelinde YURTKUR'a bağlı yurtlarda 310 bin 890 öğrencinin barındığını ifade eden Prof. Dr. Kaymakcan, söz konusu öğrencilere sunulan yemek yardımının 220 liraya çıkarıldığını kaydetti.

 

Prof. Dr. Kaymakcan, YURTKUR Burs-Kredi Yönetmeliği'nde yapılan değişik uyarınca, burs veya kredi almaya hak kazanan öğrencilerin, notere başvurmak yerine "turkiye.gov.tr" internet adresi üzerinden kendileri adına tahsis edilmiş belgeleri onaylayabileceğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.