Hırsızlar sizi takip ediyor olabilir

Hırsızlar sizi takip ediyor olabilir

Sosyal medya kullanıcılarının konumlarını paylaşmak amacıyla yaptıkları yer bildirimleri, özellikle tatilde oldukları yaz aylarında hırsızlara davetiye çıkarıyor.

 Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Genel Başkanı Said Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, milyonlarca kullanıcısı bulunan Facebook ve Twitter'daki paylaşımların bilinçli bir şekilde yapılmadığı taktirde güvenlik açısından ciddi sorunlar doğurabileceğini söyledi.

 

Sosyal medya alanında dünyada Facebook'un sıralamada ilk 5, Twitter'ın ise ilk 10'da olduğunu belirten Ercan, "Kafede, alışveriş merkezlerinde yapılan bidirimler art niyetli kullanıcılar tarafından görülebiliyor, daha sonra da hesabınızı takip ediyor ve siz bir tatile çıktığınızda, bunu Facebook veya Twitter'da paylaştığınızda, bir bakıma hırsızlara davetiye çıkarmış oluyorsunuz" şeklinde konuştu.

 

"Kapı numarasına kadar belli oluyor"

 

Bu şekilde adresin tespit edilerek saldırıya uğrama tehlikesinin bulunduğunu anlatan Ercan, "İnternette haritada kapı numarasına kadar belli oluyor. Bu kişiler sizi adresinizden tespit edip, darbedebilir. Özellikle yurt dışında bu gibi durumlar sıkça gerçekleşiyor" diye konuştu.

 

Ercan, sosyal medyanın insanların iş hayatını da etkilediğini belirterek, iş başvurusu yapan kişiyle ilgili tüm ayrıntıların ortaya çıktığını kaydetti.

 

Ercan, yüksek teknoloji ürünü telefonları servise gönderilirken mutlaka formatlanması gerektiğine işaret ederek, şunları söyledi:

 

"Mobil telefonların, özellikle de android telefonların çok ciddi güvenlik açıkları var. Mutlaka antivirüs prgramları yüklenmeli. Aksi halde telefon rehberi, fotoğraflar ve banka hesap numaralarınıza kadar her şeyimize ulaşabililer."

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.