15 Temmuz Beste Yarışması Başlıyor

15 Temmuz Beste Yarışması Başlıyor

15 Temmuz Derneği ve Bahçelievler Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen 15 Temmuz Beste Yarışması’nın basın lansmanı yapıldı. Bahçelievler Belediyesi Kongre Merkezi’nde yapılan lansmana AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır,  15 Temmuz Derneği Başkanı İsmail Hakkı Turunç, 15 Temmuz Derneği Başkan Vekili A.Tarık Şebik, 15 Temmuz Derneği Genel Sekreteri Ziya Gültekin, 15 Temmuz Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Varank Aslantürk ve yarışma jürisinde yer alacak olan müzisyen Yücel Arzen, Elif Buse Doğan katıldı.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, felaketle başlayıp zaferle sonuçlanan vatan savunmaları çok olduğunu söyledi. Çanakkale'yi, Sakarya'yı, Büyük Taarruz'u, İzmir'i unutmadıkları gibi 15 Temmuz'u da unutmayacaklarını, unutturmayacaklarını belirten Şen, "Bunu en güzel yolları, yollarından birisi müzik. Ama bir bütünün parçası olarak bakmak lazım müziğe. Yani genel anlamda kültür, sanat, edebiyat alanı bunun en doğru alanı. En güzel eserlerin geleceğini, içlerinden de seçmekte zorluk çekerek birisine birincilik, birisine ikincilik, birisine üçüncülük vereceğimizi yine zorlanarak mansiyon ödüllerine layık eserler çıkaracağımızı düşünüyorum." dedi.

 

Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır konuşmasında 15 Temmuz hain darbe girişiminin dünyada ilk olduğunu belirterek Türkiye'nin çok darbeler gördüğünü ve bunlardan Türk demokrasinin etkilendiğini belirtti. Başkan Bahadır, "Bu ülkede başbakanlar, bakanlar asıldı, görevdeki başbakanlar indirildi. Ama 40, 50 yıldır dışarıdan planlanan, bizim içimizden, bizim kılığımıza girerek bizim 'asker ocağımız peygamber ocağı' dediğimiz, Mehmetciğizimizin ocağına giren, polisimizin ocağına giren, siyasi kadrolara giren, bakanlıklara girmeye çalışan bazı şeyleri yönetmeye çalışan bir hain FETÖ örgütünün kendi vatandaşlarını, kendi arkadaşlarını, kendi silah arkadaşlarını dahi öldürerekten başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere çok kişiyi katletmek, ülkenin yönetimini ele geçirip sonra da belli yerlere teslim etmek amacıyla olan bir darbe girişimidir." ifadelerine yer verdi.

 

15 Temmuz Derneği Başkanı İsmail Hakkı Turunç konuşmasında 1 yıl sürecek beste yarışmasına oldukça fazla ilgi beklediklerini belirterek, "Beste yarışması bu ruha bir iğne, farklı bir heyecan kazandıracak, bu ruhu taşıyan insanların şevkini daha da arttıracak, genç nesillerimize yeni bir motivasyon olacak, onlarca ve yüzlerce beste buraya gönderilecek. Jürimiz son derece deneyimli. Arkadaşlarımızın yarışmaya katılanları itinayla ödüllendirecekleri, takdir edecekleri eserler ortaya çıkacak. Biz de onlarla gurur duyacağız." İfadelerine yer verdi.

 

Jüri üyesi Yücel Arzen, "15 Temmuz kendisinden hürriyeti alınmak istenen halkın müdafaası, mücadelesidir. Ancak hür insanlar kendilerine ait bir ses çıkarabilirler. Çünkü ancak hür insanların sesi olur. Hürseniz sesiniz vardır. İşte o sesi istiyoruz sizden. Özellikle genç arkadaşlardan, kendini hür, özgür hisseden arkadaşlardan. Bu arzunuzun sözlerini müziğe dökün ve bize gönderin. Marş olur, türkü olur, şarkı olur, senfoni olur, sonat olur, ne olursa olur. Sizden nasıl bir ses çıkıyorsa onu bekliyoruz. Ben kendi adıma çok merak ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

 

15 Temmuz Beste Yarışması başvuruları 15 Mart 2023 tarihine kadar on5sifir7besteyarismasi.com internet sitesinden yapılabilecek. Yarışmasının jüri üyeliği ise Mustafa Şen, Elif Buse Doğan ve Yücel Arzen yapacak. Yarışmanın birincisine 50 bin, ikincisine 25 bin, üçüncüsüne 15 bin, finale kalan diğer 5 esere de düzenleme kurulu tarafından belirlenecek mansiyon ödülleri verilecek.

9owb8evkhrzvfpztutjx1Iha.jpg

8klnzqvrthcey63n2quwh9bi.jpg

0rj8ivh3jm49uegrylsbdwcq.jpg

xq4l0slty2pmzv6doszeh5f8.jpg

w8on03j5dzlxmrh7yl2noqgg.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.