19-27 Kasım Avrupa Atık Azaltım Haftası

19-27 Kasım Avrupa Atık Azaltım Haftası

Bahçelievler Belediyesi, 1 yılda 8 bin 454 ton geri dönüşüm malzemesi topladı

Bahçelievler Belediyesi, 19-27 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Avrupa atık azaltım farkındalık haftası nedeniyle Bahçelievler belediyesi kongre salonunda "Döngüsel, Sürdürülebilir Tekstil" temalı etkinlik düzenlendi. Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, 1 yılda 8 bin 454 ton geri dönüşüm malzemesi topladıklarını açıkladı

.

Bahçelievler Belediyesi sıfır atık konusunda farkındalık oluşturmak için farklı projeler yapmaya devam ediyor. Avrupa Atık Azaltım Haftası çerçevesinde Bahçelievler belediyesi kongre salonunda Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır’ın ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe İlçe Kaymakamı Dr. Mehmet Boztepe, İlçe Milli Eğitim Emin Çıkrıkçı, İlçe Müftüsü Selçuk Kılıçbay, öğretmenler ve öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.

 

Hedef, Sıfır Atık Sıfır Kayıp

"Sıfır Atık Sıfır Kayıp" sloganıyla ortaya çıkartılan projelerin tanıtıldığı etkinlikte, tekstil atıklarının sanat eserine dönüştürüldüğü sergi bölümü oldukça ilgi gördü. Ayrıca özel bir geri dönüşüm firmasının açtığı stantta eski ve bozuk çalışmayan elektronik eşyalar satın alındı. Vatandaşlar yıllarca sakladıkları bozuk elektronik eşyaları satmak için uzun kuyruklar oluşturdu. Etkinlikte kullanılan oturma gurupları geri dönüşüme kazandırılan ürünlerden elde edildi. Çöpe atılan variller, belediyenin atölyelerinde oturma guruplarına dönüştürülerek geri dönüşüme katkıda bulunuldu. Çocuklara geri dönüşümü sevdirebilmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi. Çocuklar en çok kendi çantalarını tasarladıkları alana ilgi gösterdiler.

 

Atıklar harikalara dönüştü

Türkiye’de yaşayan Hollandalı sanatçı Sija Zobi’nin çöpe atılan geri dönüşebilir malzemelerden tasarladığı sanat eserlerinden oluşan "Atıklardan Harikalara" isimli sergisi katılımcıların büyük beğenisini topladı. Bahçelievler Belediyesi 1 yıl boyunca farklı geri dönüşüm malzemelerini geliştirdiği projeler ile topladı. Kağıt, karton, cam, plastik ve metal 1 yılda 2 bin 700 ton toplandı. İlçe genelinde 5 bin 500 ton tekstil atığı toplandı. Bayat ekmek 210 ton ilçe genelinden toplandı. 38 ton bitkisel yağ, 6 ton atık ilaç toplandı. 1 yıl boyunca ilçe genelinde toplam 8 bin 454 ton geri dönüşüm malzemesi toplamış oldu.

 

Yaşanılabilir ve daha yeşil bir dünya bırakmayı istiyoruz

Avrupa Atık Azaltım Haftası nedeniyle etkinlik düzenlediklerini dile getiren Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, " Amacımız vatandaşlarımıza Cumhurbaşkanımızın ve eşleri Emine hanımın önderliğinde geri dönüşüm fikrinin tam oturması ve geri dönüşüm malzemelerini her türlü değerlendirebilmeyi hedefliyoruz. Geleceğimiz olan çocuklarımıza daha yaşanılabilir ve daha yeşil bir dünya bırakmayı istiyoruz. Burada çocuklarımıza dağıttığımız bez çantalara kendileri tahtaları boyayarak çeşitli figürler yapabiliyorlar. Burada varillerden oturma gurupları yaptığımızı görebilirsiniz" diye sözlerini tamamladı. 

jpruIdftchsdylkyhxvb7soc.jpg

1zsrza49ve2pgtnamkjfxIkm.jpg

fIsthoj6eurbxojdmzpyhrym.jpg

numlsxmcjvndkotpt0zwyrh8.jpg

ohbfn97qlazywctgk0mj6pp3.jpg

a4pd6exopqsd0ky2jag8fxlm.jpg

r7e6pjpwuvctf9h3vxh0lng5.jpg

ljgrf7sgbp1eo2cdhtqnjpu9.jpg

taljpnrhlk3aqoyn15ez8qd6.jpg

zu4maxneujbih6qtsmbd1lct.jpg

o70vyc8ednftzajpythIrsxr.jpg

evr0pifmg3shy4aqscupzj12.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.