39 ilden daha kalabalık

39 ilden daha kalabalık

Gaziosmanpaşa, Türkiye İstatistik Kurumu bilgilerine göre nüfusuyla Türkiye’nin 39 ilini geride bıraktı.

 Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2012 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’yle yapılan sayımına göre Türkiye nüfusu açıklandı ve Gaziosmanpaşa 488 bin 258 kişilik nüfusuyla Türkiye’nin 39 ilini, İstanbul’un da 29 ilçesini geride bıraktı.

GOP Belediye Başkanı Dr. Erhan EROL “Gaziosmanpaşa Türkiye’nin en büyük ilçesi olarak bölündüğü tarihte olduğu gibi halen yoğun genç nüfus barındıran bir ilçe. Yerel yönetim olarak bizler de gençlere yönelik projelerimize hız vereceğiz. İlçemize yapılacak 10 gençlik merkezi ve bilgi evi gençlerimizin eğitiminde ve geleceklerinin planlanmasında çok etkin olacak” dedi.

 

Kadınlar daha uzun ömürlü

 

İlçe nüfusunun % 50.3’ünü erkekler, % 49.7’sini ise kadınlar oluştururken, 5-19 yaş arası eğitim çağındakiler ise nüfusun % 24’ünü oluşturuyor. 

İlçe nüfus oranlarında gözlenen önemli noktalardan birisi de ülkemizin de önemli bir gerçeğini gözler önüne seriyor. İlçemizde doğumdan 59 yaşa kadar erkeklerin nüfusu kadınlara göre her yaş diliminde daha fazlayken, 60 yaştan itibaren tam tersine kadınlar erkeklere bu konuda önemli bir üstünlük sağlıyorlar. 90 yaş üstü Gaziosmanpaşalı erkeklerin yaş grubu nüfusuna oranı % 20’lere kadar düşüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.