Akıllı kimlik yolda

Akıllı kimlik yolda

Başbakan Erdoğan, 2015 sonuna kadar bütün vatandaşların akıllı kartlara sahip olacağını söyledi

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) Toplantısı sona erdi.

 

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin savunma sanayine verdiği önemin çatışma arzusundan veya saldırgan niyetlerden kaynaklanmadığını, çalışmaların bölgede ve dünyada barışı, huzuru, istikrarı koruma konusundaki kararlılığın sonucu olduğunu belirterek, ''Caydırıcı bir güçle desteklenmeyen yumuşak güç iddiası sadece söylemde kalır'' dedi.

 

Erdoğan, ''Bilim, teknoloji ve yenilik alanında gerçekleştirdiğimiz atılım, yakaladığımız ivme diğer ülkeler tarafından da dikkatle ve gıptayla takip ediliyor'' diye konuştu.

 

2015 yılı sonuna kadar bütün vatandaşlara akıllı kimlik kartı

 

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda savunma sanayi başta olmak üzere bazı alanları himayeleri altına aldıklarını dile getirenBaşbakan Erdoğan, Türkiye'nin milli seyir füzesini üreten, akıllı bombasını, füze gözünü, dünyada sayılı ülkenin geliştirebildiği ısıl pil teknolojisini kendi imkanlarıyla ve mühendisleriyle geliştiren bir ülke durumunda olduğunun altını çizdi.

 

Katma değeri yüksek proje üretme kararı doğrultusunda geliştirilen ''Akıllı Kimlik Kartı Projesi''nin tamamlandığını, yerli cip ve milli yazılıma sahip bu kartların hayatın her alanında kullanılacağını ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Sağlık hizmetlerinden sosyal güvenliğe, ulaşımdan alışverişe kadar hayatın her alanında büyük kolaylıklar sağlayacak bu kartların dağıtımına bu yıl başlıyoruz. Hedefimiz 2015 yılı sonuna kadar bütün vatandaşlarımızın akıllı kimlik kartlarına sahip olmalarını sağlamaktır'' değerlendirmesinde bulundu.

 

Gündem ''e-devlet'' ve ''üstün zekalı öğrenciler''

 

Yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından, bir açıklama yapılmadı.

Vali Galip Demirel Ankara Vilayetler Evi'nde 25'incisi düzenlenen toplantının ana gündemini, ''e-devlet'' ve ''üstün zekalı öğrenciler'' konuları oluşturdu.

Türkiye'nin Ar-Ge ile yenilik politikasını şekillendiren ve yılda iki kez gerçekleşen BTYK, Başbakan Erdoğan'ın açılış konuşmasının ardından basına kapalı devam etti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.